Embriyo ve Sperm Donasyonu

Amerika'da Sperm ve yumurta Donasyonu

Amerika'da Sperm ve yumurta DonasyonuDünyaya bir bebek getirerek anne ve baba olmak her karı kocanın hayalidir. Maalesef çeşitli sağlık sorunlarından dolayı bazı aileler bu hayallerine ulaşamamakta ve alternatif çözüm yolları aramaktadır. Sperm ve embriyo donasyonu özellikle son çare olarak ailelerin başvurduğu çözüm alternatiflerinden olmaktadır.

Bu yazımda sizlere hem her iki uygulama hakkında bilgi verecek, hem de özellikle bunu bir fırsat olarak görerek zaman zaman aileleri mağdur edebilen çalışmalar hakkında uyarılarda bulunacağım.

Sperm donasyonu demek aile dışında üçüncü bir kişiden sperm alınarak IVF yöntemi ile bebek sahibi olunmasıdır. Burada bebeğin gerçek babası sperm donörü olmaktadır, ancak annesi değişmemektedir.

Annenin üreme konusunda sorun yaşaması durumunda ise işlemin tersi gerçekleştirilmekte bir başka bayandan alınan yumurta ve babanın spermi aracılığıyla yine IVF yöntemi ile hamilelik gerçekleştirilir. Bu yöntem ise yumurta donasyonu olarak adlandırılmaktadır.

Anne ve babanın her ikisinde de sağlık problemleri olması durumunda ise son çare olarak embriyo donasyonu gündeme gelmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi bu uygulama da hem yumurta, hem de sperm donasyonu birlikte gerçekleşmekte ve embriyo donasyonu ile anne adayı hamile kalmaktadır.

Tüm bu işlemlere Türkiye’den yoğun talep olmasına rağmen ülkemizde bununla ilgili yasal bir düzenleme bulunmamakta ve bu işlemlerin gerçekleşmesine izin verilmemektedir. Bu ise özellikle Kıbrıs, Türki cumhuriyetleri, Bosna ve hatta Irak gibi ülkelerde çeşitli kliniklerin türemesine yol açmıştır. Her ne kadar tüm bu ülkelerde yukarıdaki uygulamak hakkında kapsamlı bir yasal düzenleme ve denetim mekanizması olmaması rağmen bu klinikler sözkonusu işlemleri gerçekleştirmektedir.

Bu ise beraberinde birçok riski de birlikte getirmektedir. Donasyon konusunda dünya da ki en gelişmiş yasal ve tıbbi standartlara sahip Amerika’da ki uygulamalara baktığımızda civar ülkelerinde ki eksiklikleri görebiliriz.

Aşağıda sıralayacağım ve Amerika’da artık standart haline gelmiş bulunan süreç bu ülkelerde maalesef yeterince uygulanmamaktadır.

Amerika’da tüm donörlerin kapsamlı bir sağlık ve genetik taraması yapılır. Bulaşıcı ve kalıtımsal hastalıklar taşımadıklarından emin olunduktan sonra donör olmalarına izin verilmektedir.

Donörlerin seçiminde eğitim durumları da dikkate alınmaktadır. Belirli üniversitelerde okuyan veya mezun olan kişiler donasyon programına kabul edilir.

Donörler fiziksel muayenenin yanında psikolojik testlerden de geçerler. Ayrıca donasyon programında yararlanacak aile de benzer psikolojik testlerden geçmek zorundadır.

Donör ile ailenin eşlesmesine çok dikkat edilir. Donörün bebeklik, çocukluk ve yetişkinlik resimleri de aileye sunulur. Ayrıca donör ile ailenin genetik ve etnik özellikleri de gözönüne alınır.

Yeni Bir Hayat olarak donasyon programında yararlanacak olan tüm ailelerimize özellikle hukuki konularda da yardımcı oluyoruz. Çalışmanın hukuki boyutunda aile ile donasyon merkezi arasında kapsamlı bir yazılı sözleşme yapılması yer almaktadır. Böylece gizlilik esas alınır.

Şayet donasyon programına katılan aile Amerika’da doğum yapmayı planlarsa bebekleri de böylece Amerikan vatandaşı olmaktadır.

Eğer sizde Amerika dışında bir ülke ve sağlık merkezi ile donasyon programına katılmayı düşünüyorsanız yukarıda saydığım tüm hususların mutlaka yerine getirildiğinden emin olmanızı kuvvetle öneririm. Soru sormak ve sorduğunuz sorulara tutarlı, doğru cevaplar almak her zaman hakkınızdır. Bu nedenle görüştüğünüz kişilere bol miktarda sorular sorular yapılan işlemlerin yasal ve tıbbi boyutlarından emin olduktan sonra karar vermelisiniz.

[author image=”https://saglikdanisma.net/wp-content/uploads/2014/02/Şevki-Akaydın-Resim.jpg” ]Şevki Akaydın Yeni Bir Hayat Yurtdışı Sağlık Merkezi’nin kurucusudur. Yeni Bir Hayat Amerika’da doğum, taşıyıcı annelik, sperm ve yumurta donasyonu, teşhis ve tedavi alanları başta olmak üzere bir dizi sağlık organizasyonu hizmetini Türkiye ve Amerika’daki ofisleri aracılığıyla sunmaktadır. www.yenibirhayat.com.tr [/author]

YeniBirHayat hakkında 4 makale
Yeni Bir Hayat Türkiye'nin ilk ve tek yurtdışı yaşam, sağlık ve eğitim merkezidir. İstanbul genel merkezimiz olmak üzere yurtiçi ve yurtdışı ofislerimiz aracılığıyla uluslararası kadrolarımızın sunduğu güvenilir ve uzman hizmet anlayışını benimseyen güçlü bir ekibiz. Amerika’da doğum hizmetimiz bebeğinize Amerikan vatandaşlığı ve ayrıcalıklı bir gelecek hediye etmenizi sağlıyor. Size özel doğum paketimizle her detayı biz sizin için planlıyoruz, size sadece huzur içinde bebeğinizi beklemek kalıyor. Yeni Bir Hayat yurtdışı sağlık hizmetimiz Amerika’da alanında önde gelen tıp merkezlerinden hastalığınız ile ilgili ikinci görüş almanızı sağlıyor ve tedavinizi Amerika’nın en iyi hastanelerinde konusunda uzman doktorlar gözetiminde gerçekleştirerek sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı oluyoruz. Amerika’da taşıyıcı anne ve donasyon hizmetlerimiz ile bebek hasretinizi sonlandırarak, çocuk sahibi olma hayallerinizi beraberce gerçeğe dönüştürüyoruz. Bu alanda dünyanın en sıkı yasal denetlemelerinin olduğu, taşıyıcı anne ve donör seçiminde üstün kriterlerin uygulandığı Amerika’da seçkin merkezlerle çalışmaktayız. Her adımda çalışma prensibimiz; sizin hedef ve beklentilerinize en uygun ve en doğru hizmeti kendi deneyimlerimiz ve uzmanlığımızla size sunmaktır. Eğer farklı bir gelecek hayal ediyorsanız doğru adresiniz Yeni Bir Hayat’tır.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.