Yumurtalık kanseri

Yumurtalık dokusunda bulunan hücrelerde kontrolsüz bölünme ve çoğalma sonucunda tümör ortaya çıkıyor.

Yumurtalık Kanseri ultrason görüntüsü (Yumurtalık Kanseri = Over CA)

Kimler risk altında?

Doğum yapmamış kadınlar, ailesinde yumurtalık kanseri hikayesi olanlar, daha önce meme veya rahim kanserine yakalanmış olanlar.

Belirtileri:

Bu kanser erken dönemde belirti vermiyor. Ne yazık ki yumurtalık kanserlerinin üçte ikisi ileri dönemde teşhis edilebiliyor.

Karın şişliği, kasık ağrısı, halsizlik, gaz ve sindirim bozuklukları ile hastalığın ileri dönemlerinde aşırı zayıflama belirtiler arasında sayılıyor.

Önlemek için:

Düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırın.

Tanı ve tedavi:

Jinekolojik muayene, kasık ultrasonografisi, dokulara patolojik inceleme, tomografi ve diğer görüntüleme yöntemleri ve kan testleri ile tanı konuyor. Cerrahi ve kemoterapi yöntemleriyle tedavi ediliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.