Organik Beyin Bozuklukları: Deliriyum & Demans

doktor oneri

Doğrudan beyni etkileyen ve beynin işlevini bozan hastalıklara ya da etkene bağlı bozukluklardır. Deliriyum, bunama, organik amnezik sendromlar en önemli rahatsızlıklardır.

Deliriyum:

Akut beyin sendromu da denir. Herhangi bir nedenle tüm beynin yaygın ve kısa süreli etkilenmesi ile ortaya çıkan bilinç bozukluğudur. Birkaç saat ile birkaç hafta arası sürer. Bilinç arada açılıp daha da kapanabilir, dahili hastalıklarda, enfeksiyon durumlarında, ameliyat sonrası metabolik dengesizliklerde sık görülür.

Bunama (Demans):

Beyni yaygın olarak zedeleyen etkenlerin sonucunda oluşan kalıcı ve genellikle ilerleyici bellek, soyut düşünme ve yargılama yetisindeki bozulmadır. Çeşitli nedenleri olabilir. En yaygın ve önemli nedenlerin ikisi damar bozukluğuna bağlı bunamalar ve Alzheimer hastalığıdır. Bunama tedavisinde nedene yönelik tedaviler ve Alzheimer’da özgül tedaviler uygulanır.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.