Labioplasti, vajina dudaklarının düzeltilmesi

Labioplasti cinsel organ vajina girişindeki küçük dudaklar (labium minus) ile ilgili yapılan cinsel estetik ameliyatlardır. Labioplasti ameliyatında sarkık ya da aşırı büyük olan küçük dudaklar küçültülür. Küçük dudaklar, büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır. Önde orta çizgide birleşerek klitoris (bızır) üzerini bir kılıf gibi örterler. Küçük dudaklar arkaya doğru küçülür ve belli belirsiz bir kıvrım halini alır. Renk, şekil ve büyüklükleri ırka ve yaşa göre değişiklik gösterebilir. Normal olarak ortalama uzunlukları 5 cm boyunda ve 0.5-1 cm kalınlığındadır.  Labioplasti ameliyatı ile küçük dudaklar genellikle fazlalıkları çıkarılarak küçültülür. Ancak ameliyat yaparken nekadar doku çıkarılacağı, ne kadar kısmının bırakılacağı çok önemlidir. Buna vajina yapısı ve görüntüsü incelenerek ve hasta ile görüşülerek karar verilir.

Labiumların düzeltilmesi operasyonlarına labioplasti adı verilir. Bazende labiumlar arasında büyüklük farkı yani asimetiri olabilir. Yine bu durumda labioplasti ile düzeltilebilir. Bu ameliyatta fazla olan kısımları çıkarılarak labiumlar küçültülür. Benzer şekilde dış dudakların asimetrik olması durumu da hem psikolojik hem de fonksiyonel olarak cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir ve yine labioplasti gerekli olabilir. Labioplasti genellikle lokal anestezi altında sadece bölgesel uyuşturma ile yapılır.

Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan dışarı sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görünümü bozabilir. Doğuştan varolabilen, doğumdan sonra ya da aşırı kilo alıp verme sonucu oluşabilen bu durum kadının cinsel hayatını adeta kabusa dönüştürebilir. Cinsel organını estetik bulmayan kadın, kendine güvenini kaybederek cinsel yaşamdan soğuyabilir ve orgazm güçlüğü çekebilir. Ayrıca iç dudakların fazlalık kısımları terleme oluşturarak burada kötü kokulu mantar enfeksiyonları dahi sebep olabilir. Tüm bu durumlar labioplasti ile düzeltilebilir.

Gereğinden fazla sarkık ya da büyük olan olan iç dudakların ayrıca tuvaletten sonra iyice temizlenememesi de ayrı bir sorun oluşturabilir. Vajina girişindeki ıslaklığı sağlayan, Bartholin denilen bezlerdeki salgının akış noktası küçük dudakların iç yüzlerinde bulunmaktadır. Bu bezlerin ağzı çok kolay mikrop kapabilmekte ve apse oluşturabilmektedir. Bazen labium majuslar yani dış dudaklar yapısal olarak normalden uzun olabilir. Bu durumda cinsel ilişki esnasında penisin itmesi ile labiumlar gerilebilir ve bu da ağrıya yol açabilir. Bu durumda tedavi ve kozmetik amaçlı cerrahi ile labiumlar normal boyutlarına labioplasti ile indirilebilir.

Labioplasti ameliyatı ile birlikte vajina daraltma ya da himenoplasti kızlık zarı ameliyatı da yapılabilir.

Evli veya bekar, doğum yapmış ya da yapmamış dileyen herkese bu labioplasti yapılabilir. Lokal anestezi altında, ameliyathane şartlarında küçük dudaklar olması gerektiği kadar küçültülebilir. Kendiliğinden eriyen dikişlerle yara dikilir. Labioplasti ameliyat süresi, 30 – 45 dakika civarındadır.

Labioplasti ameliyatı kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyat sonrası iyileşme süreci tamamlandığında iz kalmaz, ameliyat edildiği anlaşılamaz. Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun olmaz, doktor tarafından önerilen temizlik yöntemleri ile bakım yapılır.

Rahatsızlık verecek derecede ağrı ve yanma olmaz. Ameliyattan hemen sonra normal hayata dönülebilir. Cinsel estetik ameliyat sonrası üç gün sonra duş alınmalıdır. Yara iyileşmesi bir haftada tamamlanır. Bu süre içinde yara bölgesi her tuvaletten sonra antiseptik ile silinmelidir. Ameliyattan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Dıştan bakıldığında ameliyat izi fark edilmez.

Profesör Dr. Kutlu Sevin
Estetik Plastik Cerrahi
Ankara Üniversitesi
Ankara Tıp Fakültesi

www.estetiks.com

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.