Estetik, Plastik Cerrahi ve Sağlıklı Yaşlanma

doktor oneri

Yüz germe, burun, meme ve karın ameliyatları gibi, insanların haricen daha genç ve sağlıklı görünümünü sağlayan estetik ve plastik cerrahi ile, dudak damak yarıkları gibi anadan doğma veya trafik kazaları yanıklar ve benzeri olayların sebep olduğu şekil bozukluklarının onarımını sağlayan rekonstruktif-onarım cerrahisinin insanlık için sağladığı yararları günlük hayatımızda her gün görüyor ve okuyoruz. Sonuçları hem estetik görünüm ve hem de fonksiyonel olarak değerlendirilen bu cerrahi uygulamalarda insanlar özellikle kadınlar daha çok güzelliğe yönelik ameliyatları tercih etmektedirler. Yeni bir bilim dalı olmasına rağmen yurdumuzdaki bütün üniversiteler, Sağlık Bakanlığı ve SSK hastanelerinde ve özellikle özel hastanelerde bugün yüzlerce hekim, bu klinik ve anabilim dalının uğraşısını vermektedirler.

Yukarıda kısaca belirtilen bu hizmetlere ek olarak, estetik, plastik ve Rekonstruktif Cerrahi bilim dalı “ Sağlıklı Yaşlanma ” programları içinde de yerini almıştır. Genellikle yavaş yavaş yaşlanmaya başlamış kimselerin ilk başvuru yerlerinden biri estetik ve plastik cerrahi uzmanıdır. “Doktor yüzümdeki çizgilerde belirgin bir artma var, son yıllarda kendimi bedensel ve ruhsal olarak biraz yaşlanmış hissediyorum” ifadesi her zaman karşılaştığımız hastalarımızdan sıklıkla duyduğumuz sözlerdir. Hatları derinleşmiş yorgun bir yüzü, daha genç görünür bir hale getirmenin, kambur bir burunu estetik ölçülere dönüştürmenin o kişide sağlayacağı fiziksel görünümü ancak plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi verebilir. Elbette ki bu mükemmel görünüm hastanın ruhsal yaşantısını da etkiler.

Kadın ve erkekleri daha canlı ve toplumu ile ilgili olarak geliştiren en etkin Sağlık Materyeli hormonlardır. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, özellikle erkeklerde androjen hormonların daha 30-40 yaş arasında 1/3 nispetinde azaldığını göstermektedir. Buna sebep de bu yaşlarda insanların yaşam uğraşları, gelecek endişeleri ve buna bağlı olarak programsız yaşama ve düzensiz beslenme gösterilebilir. Azalan androjen hormonlar sonucu genellikle göbek çevresinde deri altında ve daha çok iç karın organları etrafında yağlanmalar görülür. Bu kilo alma olayı, androjen hormonun bir kısmını bağlayarak inaktif hale getirmektedir.

Anlaşılıyor ki bu devrede yapılması gereken şey daha genç yaşlarda ;

  1. Düzenli bedensel aktivitelere
  2. Düzenli ve dengeli beslenme ve
  3. Vitamin desteğine bilinçli olarak önem vermektir.

Sadece bu basit önlemlerle insan, her yönü ile destekleyen hormonlarımızı korumuş oluruz. Daha ileri yaşlarda bu programa başlayanlarda hormon eksikliğine bağlı olarak gelişecek ruhsal sıkıntılar, unutkanlık, damar sertliği, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi bozukluklar yukarıda belirtilen üç ana yöntemle ve buna eklenen eksik hormon düzeylerin normale yakın düzeylere getirecek tedbirlerle düzelmektedir.

O halde sağlıklı yaşlanma programlarına, daha genç yaşlarda başlamalı ve hemen hemen pek çok bilim dalını kapsayan Multi-disipliner bir yaklaşımla ele alınmalıdır.

Prof.Dr. Namık Kemal Baran
Estetik, Rekonstruktif ve Genel Cerrahi Uzmanısaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

1 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.