Yeterli ve Dengeli Beslenmeyle Çocuklarda Demir Eksikliği Önlenebilir

doktor oneri

Gıda, beslenme ve sağlık konularında geliştirdiği projelerle toplum sağlığının geleceği için çalışan Sabri Ülker Vakfı’nın sunduğu, çocuk büyüme ve gelişimini takip etmeye yönelik Türkiye’nin ilk mobil uygulaması olan iGrow, 1 yaş sonrası çocukların büyüme ve gelişmesinde önemli rol oynayan demir eksikliği sorununu masaya yatırıyor.

Kurulduğu 2009 yılından bu yana sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamak, toplumu beslenme ve sağlık alanlarında bilimsel ve güvenilir bilgiyle aydınlatmak üzere birçok projeyi hayata geçiren Sabri Ülker Vakfı’nın ebeveynlerin çocuklarının sağlıklı gelişimini takip edebilmesi için sunduğu iGrow, ebeveynlere uzmanlardan ve referans kurumlardan alınan güvenilir ve bilimsel bilgileri aktarıyor. iGrow, bu kez özellikle bir yaş sonrası çocukların büyüme ve gelişmesinde, beyin gelişimi ve bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan demir konusunda ebeveynlerle önemli bilgiler paylaşıyor.

1 yaş sonrası çocukların ne kadar demire ihtiyacı var?

Bir yaş sonrası dönemde çocuklarda büyüme ve gelişmenin hızlı olması nedeniyle demir gereksinimi artıyor. Tüketilen besinlerin yeterli demir içermemesi sonucu bu dönemde, çocuklarda demir eksikliği veya demir eksikliği anemisi görülebiliyor. 1 yaş sonrası çocukların yüzde 8’inde demir eksikliği gelişebiliyor. Bu nedenle 1 yaş sonrası çocukların demir içeren besinleri tüketmesi büyük önem taşıyor. Yürümeye başlayan 1-3 yaş arasındaki çocuklar günlük 7 mg; 4-8 yaş arası çocuklar ise günlük 10 mg demire gereksinim duyuyor. Demir hayvansal ve bitkisel kaynaklı besinlerde bulunuyor. Ancak hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan demir vücutta daha iyi kullanılıyor. Baklagiller gibi demirden zengin bitkisel kaynaklı besinleri C vitamini kaynağı sebze ve meyveler, meyve suları ve salatalarla birlikte tüketmek demirin vücutta kullanımını arttırıyor.

1 yaş sonrası çocukların demir alımına destek olabilecek besinler

Çocuklar yemek konusunda seçici olabilir, hatta bazı besinleri reddedebilir. Bu durumda çocuğa sabırla yaklaşmak, ona örnek olmak ve besinleri onunla birlikte hazırlamak ve hoşuna gidecek şekilde sunmak size yardımcı olabilir. İşte çocukların günlük demir alımını desteklemeye yardımcı olabilecek seçenekler;

  • Demir içeriği zengin kırmızı eti, köfte olarak sunabilirsiniz, böylelikle çocuğunuz köfteyi daha kolay çiğneyebilir ve yutabilir.
  • Bitkisel demir kaynağı olan baklagilleri, haşlanmış olarak çorbalarda kullanabilirsiniz. Ayrıca nohut veya kuru fasulye köfteleri de yapabilirsiniz.
  • Yumurta sarısı da demir içerir. Çocuğunuz yumurtayı tek başına tüketmeyi sevmiyorsa, sebzeli veya peynirli omlet olarak sunmayı deneyebilir veya sandviçleri süslemede kullanabilirsiniz
  • Kahvaltılık tahıllar, demirin de içinde olduğu bir grup vitamin ve mineralle zenginleştirilir. Kahvaltıda veya ara öğünlerde tercih edebileceğiniz kahvaltılık tahıllar çocuğunuzun günlük demir alımına katkıda bulunabilir.İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.