Vücudumuz Ne Kadar Yağa İhtiyaç Duyar ?

Bir vücut yağsız yaşayamaz. Belli bir miktarda vücut yağının hayati önemi olduğunu anlamak önemlidir.Vücut yağının iki bileşimi vardır:

Esansiyal yağlar; hücre zarlarında, beyin dokularında, kemik iliğinde ve organların etrafında bulunur (kalp, karaciğer, böbrekler). Yağ burada izolasyon, koruma ve dış fiziki etkilere karşı yumuşatma görevi yapar. Sağlıklı bir kişide vücut esansiyal yağı %3 civarındadır.

Spesifik fat denilen biraz daha esansiyal yağ vardır.

Bunlar çoğunlukla göğüslerde ve kalça çevrelerinde bulunur. Bu yağ vücut ağırlığının %5-9’u kadardır ve östrojen oluşumunda bulunur. Esansiyal yağlar, normal hormonal dengenin sağlanmasında ve menstral fonksiyonlarda da önemlidir. Eğer depolanan yağ çok az ise hormonal dengesizlik ve menstral düzensizliklere neden olur.

Deri altında ve organların çevresinde yağ hücresi biçiminde bulunur. Önemli bir enerji deposudur. Yağ gün boyunca; uyurken, otururken, ayakta dururken ve yürürken kullanılır.

Yağ oluşum sırası ve yağ kullanım sırası genetik yapı ve hormonal dengeye bağlıdır. Ortalama bir insan 3 gün boyunca devamlı koşuya yetecek kadar yağa sahiptir.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.