Protein Tozları Böbreğe Zarar Verir

doktor oneri

protein-tozu-ozellikle-vucut-gelistiricler-arasinda-populer-bir-besin-takviyesidirSpor yaparken ve vücut geliştirme için kullanılan protein tozları BÖBREK fonksiyonlarını bozabilir..

Günümüzde fazlaca ihtiyaç olmasa da kaslı bir vücuda sahip olmak, özellikle gençler arasında, toplum tarafından kabul görme ve karşı cins tarafından beğenilme isteği nedeniyle önemli hale gelmiştir. Kaslı bir vücuda sahip olmak için yapılan yoğun egzersizler kadar beslenme de önemlidir. Bu dönemde yüksek miktarda protein ihtiyacı ortaya çıkar. Yetişkin bir erkeğin günlük protein ihtiyacı 70 – 80 gr (1 gr/kg/gün); spor yapan bir erkeğin günlük protein ihtiyacı 100 – 150 gr’dır. (1,5 2 gr/kg/gün). Günlük beslenme düzeni içinde bu miktarda protein tüketimi pratik ve kolay olmayabilir. Normalde tercih edilen, vücudun protein ihtiyacının doğal beslenme ile alınması olsa da ucuz oluşu ve kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilen protein tozlarının kullanımında en çok tartışılan, vücut için bir zararının olup olmadığıdır. Alınan protein miktarı arttıkça, protein metabolizma ürünlerinin idrarla atılımı da artar. Pro­te­in­lerin par­ça­la­nmasıyla ortaya çıkan amon­yak, hem ka­ra­ci­ğe­ri hem de bey­ni ağır bir şe­kil­de ha­sar­lan­dı­ra­bi­lir. Bu yüz­den he­men üre­ye çev­ri­lir. Üre ise böb­rek­ler­den atı­lan bir mad­de­dir. Böbrek bozukluklarında kanda üre artışı görülür.

Protein tozları dikkatli kullanılmazsa Ürik Asit taşlarını tetikleyebilir: 

Alınan protein miktarı böbrekte ürik asit taşlarının oluşumunu kolaylaştırabilir. Taş oluşumunda etkili birden çok faktör olduğundan fazla miktarda protein kullanımı taş oluşumu için yeterli neden değildir. Kolaylaştırıcı sebeplerin varlığında, normal sınırlarda tüketilen protein de taş oluşumuna neden olabilir.

Nelere dikkat edilmeli? 

Ürik asit taşlarının varlığı saptandığında kan ürik asit seviyesi kontrol edilmelidir. Kan ürik asit seviyesi yüksekse diyet veya ilaç tedavisi ile ürik asit seviyesi normal sınırlara indirilerek taş oluşumu engellenebilir. Ürik asit diyetinde ise alkollü içecekler, sakatat, şarküteri ürünleri, kuru yemişler, yulaf – çavdar unu, balık yumurtası, midye, konserve balık, et suyu tüketilmemelidir. Tüm bunların yanı sıra balık (büyük balıkları tercih edin), dana, sığır, koyun, kuzu, tavuk, hindi, mantar; nohut, kuru fasulye, bezelye, bulgur, mercimek,  gibi besinlerin günde 60 gr üzerinde tüketilmemesi gerekir.

Ürik Asit Taşı oluşumu farklı nedenler de olabilir: 

Bir grup hastada kan ürik asit seviyesi normal sınırlarda olduğu halde ürik asit taşı oluşumu gözlenir. Bu durumdan idrar ph’ının sorumlu olduğu düşünülmektedir. İdrar pH’ı normalden daha fazla asit karakterde olduğunda idrarda eriyebilen ürik asit miktarı azalır ve kristalizasyon oluşur. Bu hasta grubunda idrarı nötr veya alkali hale getirmek taş oluşumunu önler.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.