Posalı Lifli Besinler ve Günlük Kalori İhtiyacımız ?

Yiyeceklerde bulunan posalı maddelerin özelliği vücut tarafından hazmedilemez olmalarıdır. Bu nedenle kana karışmadan dışkıyla atılırlar.

Selüloz, sindirim enzimleri tarafından parçalanmadan kalın barsağa taşınır ve buradaki mikroplar tarafından parçalanır. Hazmedilmeyen bu maddeler, vücut tarafından emilmez ve barsak hareketini uyarıp barsagın boşalmasına yardım ederler. Bu yüzden özellikle kabızlıkta çok faydalıdırlar.

Günlük kalori ihtiyacı hesaplanırken, meslek, cinsiyet yaş, vücudun yüzölçümü ve besinlerin enerji değeri dikkate alınmalıdır. Yapılan işin ağırlığına göre günlük kalori İhtiyacı değişiklik gösterir.

Vücudun temel kalori ihtiyacı vücudun yüzölçümü ile de orantılıdır. İri tipler minyon tiplere göre daha fazla kalori harcarlar. Büyüme zamanlarında, hastalıktan iyileşirken, tiroid bezi fazla çalıştığında, metabolizma hızlı çalıştığı için fazla kalori harcanır.

Vücuda gereğinden fazla kalori alınması sonucunda sıklıkla şişmanlık karşımıza çıkmaktadır.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.