SORU SORÜcretsiz Online Sağlık Danışma ve Bilgilendirme

Muhteşem B12 Vitamini (Cobalamin) Etkileri ve Faydaları !

B12 vitamini kimyasal olarak vitaminler içerisinde belki de, en kompleksidir.

Vitamin B12 insanlarda iki temel enzimatik reaksiyonda gereklidir. Metionin sentezi ve tek sayıda karbon atomu içeren yağ asitlerinden gelen metil malonil CoA’nın izomerizasyonudur. B12 kobalt mineralini (böylece kobalamin adını almıştır) içerir ve de kırmızı kan hücrelerinin yapımında, folik asit metabolizmasında, DNA sentezinde ve sinir gelişiminde önemli role sahiptir. Fakat bütün hücrelerin fonksiyonları için gereklidir. Ayrıca protein metabolizması için gerekli bir vitamindir.

B12 insan vücudu için hayatî değere sahiptir.Vücuttaki tüm hücrelere gereklidir.

Hücreler ne denli hızla çoğalırsa o ölçüde B12 vitaminine gereksinim duyar.

B12 vitamini günlük gereksinim çok az olduğu için (yetişkinlerde 2-4 mikrogram) yetersizlik belirtilerine sık rastlanmaz.

Diğer suda çözünen vitaminlerden farklı olarak önemli miktarda (4-5 mg) vücutta depo edilir. Depolanabildiği için günlük alımı şart değildir.

Ayrıca bağırsak bakterileri tarafından üretilen çok küçük bir miktar emilebilir. Şu da açıktır ki, hayvansal gıdaların tümünden kaçmak vejetaryen sporcularda B12 vitamini eksikliği riski olacaktır.

Vücut depoları uzun süre yetecek kadar B12 bulundurur. Eksikliği normal diyetle pek ortaya çıkmaz. Hayvansal gıda alınmadığında eksiklik çok kolay oluşur.

Ayrıca B12 vitamini eksikliği ile alâkalı bir hastalık olan pemisiyöz anemi ( habes )görülür. Bu çeşit anemi çoğunlukla normal mide faaliyetlerinde azalma görülen yaşlı kişilerde meydana gelir.

Zararlı etkileri olduğu düşünülmemektedir. İnsanlara deneysel olarak çok yüksek dozlarda verilmiş ama herhangi bir zararlı etkiye rastlanmamıştır.

Vitamin B12 sporcuların performanslarını artırmada olumlu bir rol oynar düşüncesiyle kullanılan vitaminlerden biridir.

Bu konuda yapılan çalışmalardan bazılarında; vitamin B12 enjeksiyonunun kişilerin iştah, uyku, mutluluk, genel durumlarına olumlu etki yaptığını, diğer çalışmalar ise diyete ek olarak alman vitamin B12’nin aerobik ve fiziksel çalışma yeteneğini arttırmada etkin olmadığını göstermektedir.

Eğer bir kimsede B12 emilimine mani olacak herhangi bir genetik meyil yoksa, dengeli bir beslenme yapılıyorsa, ilave madde alımına gerek yoktur.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.