Mandalina tatlısı Nasıl Yapılır ?

Çocuklar, hem lezzetli, hem de besleyici olan bu tatlıdan, çok hoşlanacaklardır. Portakal kabuğuna doldurulan bu tatlıyı, arkadaşları geldiğinde, doğum gününde hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, önceden hazırlayıp, dondurarak saklayabilirsiniz.

Yiyecekler ilgi çekici görünümlü ve renkliyseler, hele güzel biçimde düzenlenmiş ve süslenmişseler, çocukların çok daha hoşuna giderler. Bu lezzetli tatlının içindeki süt ve taze meyveler, çocuklara çok yararlıdır ve büyümekte olan çocuğunuza enerji verecektir. Genel kural olarak rafine edilmiş tozşeker yerine kahverengi şeker, bal, vb. koyun; hattâ en iyisi, şeker eklemeyip, meyvenin kendi şekeriyle yetinin.

Bununla birlikte çocukları dondurma, krem şokola gibi şekerli yiyeceklerden bütünüyle uzak tutmak da haksızlık olur ve bu tür tatlıları seyrek yaparak, çocuğunuza vereceği zararları azaltabilirsiniz.

3 çorba kaşığı un,

1 çorba kaşığı şeker 225 mİ süt (1 su bardağı)

125 mİ krem şantiyi,

2 portakal (her biri ortadan kesilip, içleri boşaltılarak, irice doğranmış)

4 mandalina (soyulup, 8 dilimi ayrılarak, kalan dilimler irice doğranmış).

Süslemek için nane yaprağı,

2 çorba kaşığı kayısı reçeli 1 çorba kaşığı su 4 tane yelpaze biçimli gofret Rendelenmiş çikolata (bitter)

Bu tatlıyı, biraz masrafı göze alırsanız, ananas içiyle de hazırlayabilir ve ananas kabukları içinde sunabilirsiniz.

Un, süt ve şekeri, hafif ateşte karıştırarak muhallebi kıvamına getirip, ateşten alarak, bir kenarda ılımaya bırakın. Uman muhallebiye krem şantiyiyi ekleyip, iyice karıştırdıktan sonra, buzluğa kaldırarak, iyice katılaşmasını bekleyin. Katılaşınca buzluktan alın.
Kayısı reçelini, 1 çorba kaşığı suyla karıştırarak hafifçe ısıtın.

Gofret parçalarının birer köşesini reçele batırın, sonra rendelenmiş bitter çikolatayla doğranmış portakal ve mandalina parçalarını kaptaki ‘dondurma“ya karıştırın. Karışımı, portakal kabuklarının içine doldurun. Doldurulmuş portakalları buzlukta, içlerindeki karışım katılaşıncaya kadar bekletin kaplayın. Doldurulmuş portakalları buzluktan alıp, ayırmış olduğunuz mandalina dilimleri, nane yaprakları ve gofret parçalarıyla süsleyin.

saglikdanisma
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.