Laktoz intoleransından düzenli süt içerek korunun

Halk tarafından süt alerjisi ile karıştırılan laktoz intoleransı süt alerjisinin aksine düzenli süt tüketimi ile ortadan kalkıyor.

Laktoz intoleransı vakalarının en büyük sebebinin düzenli süt tüketilmemesi olduğunu kaydeden Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç diyor ki:

“Çocukluk döneminde süt tüketiminin düzenli olmaması halinde vücudun ürettiği laktaz enzimi azalır. Ayrıca, uzun süre süt tüketmemiş kişilerde sütün içerdiği laktozun sindirimini sağlayan enzimler salgılanma yeteneğini kaybetmeye başlamaktadır. Tekrar süt tüketimine başlandığında kişiler süt sindirimini kolaylaştıran enzimlerin eksikliği nedeniyle laktoz intoleransı bulgularıyla karşılaşabilmektedir. Türkiye’de maalesef yeterince süt tüketilmediği için bu sorunla sıkça karşılaşılabilmektedir.”

Süt alerjisi ile laktoz intolarensı farkı nedir?

“Süt şekerinin vücutta emilememesi nedeniyle oluşan laktoz intoleransı ile süt proteini alerjisi sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. Süt alerjisiyle ağırlıklı olarak bebeklik çağında karşılaşılıyoruz. Süt alerjisi  genellikle 0 – 1 yaş aralığındaki bebeklerde karşımıza çıkıyor ve bu dönemden sonra rahatsızlık kendiliğinden geçiyor. Laktoz intoleransı ise enzimin tembelleşmesidir ve düzenli süt tüketimiyle giderilebilmektedir. Bu sebeple, laktoz intoleransı rastlanan çocuklarda süt tüketimi kesinlikle bırakılmamalı aksine her gün düzenli olarak artan tüketilmelidir.

Gıda alerjisi, vücutta bağışıklık sisteminde bazı reaksiyonlara neden olan ve çeşitli testlerle gözlemlenen ve teşhis edilen bir reaksiyondur. Gıda alerjisi durumlarında, birçok kişiye etkisi bulunmayan gıdalar bazı bulgulara neden olur. Bunlar;  gıdanın yenmesinden ardından bir – iki dakika ile 2 saat sonrasına kadar ortaya çıkabilir: Bulantı, kusma, karın ağrısı, gaz, karında şişkinlik, döküntü, dil ve damakta şişme, boğazda kaşıntı, yanma gözlenebilir.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.