Kurban etini nasıl hazırlamalıyız?

kurban et kesme

kurban et kesmeKurban bayramında sağlıklı et tüketmek için; kurbanlığınızı almadan önce veteriner kontrolünden geçtiğinden emin olmalısınız. Aynı zamanda uygun kesim şartlarının sağlanmış olmasına da dikkat etmelisiniz.

Kurbanlığın sakatat kısımlarını yani organ etlerini kesinlikle tüketmeyin. Bu tür etler doymuş yağ ve kolesterol oranı oldukça yüksek olmakla birlikte, toksin madde birikimi de maksimum olan yiyeceklerdir.

Kurban etlerinin hazırlanması önemli bir süreçtir. Etlerin görünür yağlarının tamamını temizlemelisiniz.

Kurban etini kestikten hemen sonra tüketmek bayram ritüelidir. Ancak et kestikten hemen sonra, lezzetsiz ve sert olur ve sindirimi de oldukça zordur. Oysa kesimden sonra 24 saat buzdolabında bekleyen et, daha lezzetli olur, kolay pişer ve kolayca sindirilir.

Hazırlama işlemi sırasında, etler ve diğer besinler ayrı doğrama tahtalarında ayrı bıçaklar ile doğranırsa besin zehirlenmesi ihtimali azalır. Çiğ etten damlayan suların hiçbir besinle temas etmediğinden emin olmalısınız.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.