Kafein Nedir Yararları ve Yan Etkileri Neler ?

Bir uyarıcıdır. Kafein, vücut üzerinde farmakolojik bir etkiye sahiptir; bu yüzden bir besleyiciden ziyade bir ilâç olarak sınıflandırılabilir.

Kahve (her fincanda 50 – 100 mg), çay (her fincanda 30 – 60 mg) ve kola (330 ml kutuda 50 mg) gibi bazı içeceklerde, guarana gibi bazı bitkilerde ve çikolatada bulunur. Birkaç enerji içeceğine, spor içeceğine ve besinsel takviye tozlarına da eklenir.

Araştırmada kullanılan miktarlar vücut ağırlığının her kg’ı için 3-15 mg arasında değişir. Bu, 70 kg bir insan için 210-1050 mg anlamına gelir. Standart bir fincan kahve yaklaşık 100 mg kafein içerir.

Bazı insanlar için kafein ücretsiz bir canlandırıcı iken, bazıları için ise değersiz bir mide doldurucudur.

Bazı araştırıcılar kafeinin dayanıklılık (endu-rans) performansını olumlu etkilediğini bulmuştur. Koşucuların yorucu bir maratondan bir saat önce aldıkları 330 mg kafeinin (2 fincan) kafein almayanlara göre koşu sürelerinin 15 dk uzattığı saptanmıştır. Daha yeni çalışmalarda ağırlıklarının poundu başına 2.5 g kafein alan bisikletçilerin almayanlara göre ağır bisiklet egzersizlerini %29 oranında uzatılabildiği görülmüştür.

Bir araştırmada denekler 2 saat boyunca özel bir bisiklette yapabildikleri en yüksek tempoda çalışmış ve harcadıkları enerji miktarı kaydedilmiştir. Daha sonra, onlar kafein alımından sonra %7 oranınmda daha ağır çalıştırıldıkları hâlde, algılanan efor aynı kalmıştır.

Araştırıcılar kasın bu yağları daha fazla miktarda kullanmasıyla sınırlı CHO depolarının uzun süre dolu kaldığı görüşündedir. Bu konudaki yetersiz kanıt, bu hipotezi gözden düşürmektedir. Özellikle müsabık sporcuların adrenalinin benzer yağ bırakma etkisini bilmeleri de bunda etkendir.

Kişiye göre değişmekle birlikte, 210-1050 mg arası dozların ergojenik bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.

1995 yılında bir çalışma, iyi antrene bisikletçilerin 350 mg kafeinle gösterdikleri performansın, 850 mg ile gösterdikleri performansa yakın olduğunu göstermiştir. Bu yüzden daha fazla kafein alımı konusunda tekrar düşünülmesi gereklidir. İkinci fincan sizde kafein stresine neden olabilir.

Son araştırmalar, kafeinin öncesine karşın ürin kaybına fazla yol açmayan egzersiz sırasında alımı önermektedir. Bu, bazı sporcuların doya doya kola içmelerini açıklamaya yardımcı olabilir.

WADA kafeini bir uyarıcı olarak sınıflandırır, fakat içeceklerin bir öğesi olduğu için yasaklı maddeler arasından çıkarmıştır.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.