En iyi Antioksidan Kaynakları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Antioksidanların en iyi kaynağı doğal bir şey yemektir. Yemeklerde pitokimyasal denilen yüzlerce madde vardır; bu maddeler bitkisel yiyeceklerde bulunan ve supplementler ile alınamayan antioksidan özelliklere sahiptir. Her birinin farklı etkilere sahip olduğu, değişik çeşit kansere, dejenere olmuş hastalıklara karşı koruma sağladığı belirlenmiştir.

Literatürde günlük miktar C vitamini (60 mg) ve E vitamini (10 mg) olarak belirlenmiştir. Burada tartışılmış olan seviye, sağlık için yeterli olup sportif performans veya kalp hastalıkları için optimal seviye değildir.

Virjinya Old Dominion Üniversitesi Eğitim ve Rekreyasyon, Egzersiz Bilimi Başkanlığından Prof. Mel Williams, 500-1000 mg vitamin E ve 50-100 mg selenyum önermektedir.

Bununla birlikte şüpheli olsa da Diplock ve Williams tarafından önerilen, sporcuların antioksidan vitamin ve mineralleri yalnızca yemeklerden almasıdır. Örneğin, 80 mg vitamin E almak için 162 g (yaklaşık 15 çay kaşığı) ayçiçek yağı (en zengin E vitamini kaynaklarından biridir) alınmasıdır. 25 mg beta karoten elde etmek için, 333 g havuç (6 havuç) yemeye ihtiyacımız vardır. Bu yüzden günlük antioksidan supplement alımı hassas bir hâle getirilmiştir.

Kesin olmamakla birlikte, 15-25 mg betacaroten, 1000 mg’dan fazla C vitamini, 250-500 mg E vitamini ve 50-100 mg selenyum bilim adamları tarafından önerilmektedir.

Yüksek dozlarda alınan antioksidan vitaminlerin herhangi bir zehirleyici etkisi yoktur. Bununla birlikte selenyum supplementinde dikkatli olunmalıdır. Çünkü sağlıklı doz (200 mg günde) ile toksik doz (900 mg kadar) arasındaki güvenlik farkı çok küçüktür. Toksik semptomlar mide bulantısı, kusma, saç dökülmesi, tırnak kırılmasıdır. 900 mg’dan fazla alınan selenyum zehirleyici etki yapar. Yüksek dozajda karotenoid içeren yemek yenmesi veya supplement alımı derinin rengini portakal rengine çevirebilir. Fakat bu etki zarasızdır ve yavaş yavaş kaybolur. Vitamin E yağda çözülebilir ve depolanabilir olmasına rağmen, 2000 mg seviyesinde alım güvenli görünmektedir.

Diğer antioksidan mineralleri;

Yasal mıdır? Evet.

ANTİOKSİDANLAR                           KAYNAKLAR

Vitaminler;
C vitamini Pek çok sebze ve meyve, kuş üzümü, çilek, portakal, domates, brokoli, yeşil biber, közlenmiş patates
E vitamini Ayçiçeği, mısır özü yağı, ayçiçeği çekirdeği, susam, badem, fındık, fındık yağı, avakado, balık yağı, yumurta sarısı.

Mineraller;
Selenyum Kepekli tahıllar, sebzeler, et.
Bakır Kepekli tahıllar, fındık, karaciğer.
Manganez Buğday, ekmek, tahıllar, fındık.
Çinko Ekmek, kepekli tahıllar, tahıllar, fındık, tohumlar, yumurta.

Carotenoidler;
Beta carotene Havuç, kırmızıbiber, ıspanak, mevsim salatası, tatlı patates, mango, kavun, kuru kayısı
Alfa ve gamma carotene Kırmızı meyveler, kırmızı ve yeşil sebzeler.
Canthaxantin ve Iycenepone Domates, karpuz.

Lycopene;
Flavanoller ve pholyfenoller Sebzeler, meyveler, çay, kahve, kırmızı şarap, sarımsak, soğan.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.