Bebeğiniz İçin Organik Gıdaların Önemi

doktor oneri

bebek-caylari

1 ) Organik tarım nedir?

Organik Tarım, ekolojik sistemde hatalı uygulamalar neticesinde yitirilmiş olan doğal dengeyi tekrar kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içerisinde bulundurduğundan dolayı, esas olarak sentetik kimyasal tarım ilaçları, hormonlar ve mineral gübrelerin kullanımını yasaklaması ile beraber, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkinin direncini artırma, doğal düşmanlardan yararlanmayı öneren, bütün bu imkanların kapalı bir sistem içerisinde meydana gelmesini tavsiye eden, üretim esnasında bir tek miktar artışının değil, aynı zamanda ürün kalitesinin de artmasını hedefleyen alternatif üretim şeklinde verilen isimdir.

2 ) Organik gıdalar bebeğiniz için neden önemlidir?

Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda, kimyasal madde üretiminin 400 milyon ton civarına geldiği belirlemiştir. Bunun yanı sıra, aynı şekilde yapılan bir takım araştırmalarda da, insan vücudunda 300 den fazla kimyasal bulunduğunu gün yüzüne çıkarmıştır. Bu kimyasalların bir kısmı, insan ve hayvan vücudunda depolanan, diğer bir kısmı da hormon sistemine ciddi zararlar vermektedir.

Hormon sisteminde bozulmalar olması, üreme ile beraber vücut gelişimini ve davranışları da etkilerken, bu kimyasalların doğum anomalileri şeklinde meydana getirdiği sakatlıklar, bazı kanser türleri ve çocukların bağışıklık sistemi problemleri ile de alakalı olduğu ön görülmektedir.

İnsanlar ve hayvanlar daha anne rahminde cenin halindeyken dahi, insan yapımı çok sayıda kimyasal maddeye maruz kalırlar. Yiyecek ve içeceklere bazı yollar ile bulaşmayı başaran zararlı mikroorganizmalar, ağır metaller, böcek ve yabani bitkiler ile mücadelede kullanılan zirai ilaçlar, işlenmiş gıdalarda bulunan zararlı katkı maddeleri, gıda da kullanılması tehlikeli olarak kabul edilen ambalaj materyaller, gıdaya bulaşan zararlı maddeler ve hormonlar, hamilelik döneminde ve emzirme döneminde anne yolu aracılığı ile bebeğe geçer. Bu sebepten dolayı, daha hamileliğin ilk zamanlarından itibaren tüketilen yiyecekler hem anne ama daha da önemlisi bebek için çok önemlidir. Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde olan annenin beslenme şekli, çocuğun ilerleyen yaşamındaki sağlık problemlerinin de zeminini meydana getirecek etkili olabilmektedir.

Bebekler yetişkinlere kıyasla bu tehlikelere daha açık ve daha savunmasız durumda olurlar. Bu sebepten dolayı da, anne adaylarının ve annelerin hem kendi sağlıkları hem de çocuklarının sağlığı açısından mümkün olduğunca organik ürün tercih etmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde, organik olarak yetiştirilen meyve ve sebzelerin besin öğelerinin convansiyonel olarak yetiştirilenlere göre daha iyi korunmuş olduğunu ortaya çıkarmıştır. Organik bir şekilde sağlanmış olan et, sebze ve meyvelerin gerçek lezzetlerinin korunabildiği de tespit edilmiştir. Organik üretimin dolaylı yararı ise, doğaya zarar veren hiçbir yöntem veya kimyasalın kullanılmaması sebebinden dolayı, doğa ile tam olarak bir uyum halidir.

3 ) Organik beslenmenin avantajları nelerdir?

• Organik tarımda doğal ham maddeler kullanılır.
• Toprakta bulunan canlı faaliyetin devam edebilmesi için, nöbetleşe ekim ve organik gübreleme yapılır, yeşil gübre kullanılır.
• Zararlı canlılar ile mücadele edilmesi esnasında, biyolojik yöntemlere başvurulur.
• Hayvansal üretimde beslenme ihtiyacı mümkün olduğu ölçüde işletme tarafından karşılanır ve yemlere kimyasal maddeler, (Antibiyotikler, kilo artırıcı katkı maddeleri vs.) katılmaz.
• Yeterli miktarda ve yüksek kalitede gıda üretimi, maksimum verimden önce gelir.
• Enerji kaynağı olarak güneş ve rüzgar enerjisi gibi doğal enerji tercih edilir.
• Kimyasal ilaçlar ve sentetik gübreler kullanılmadan veya az miktarda kullanılarak yapılan organik tarım, ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yardımcıdır.
• Üretim esnasında, sadece miktar artışını değil, aynı zamanda ürün kalitesinin de yükselmesini amaçlayan alternatif bir üretim şeklidir.

4 ) Organik ürünlerin tüketim zamanı ne olmalıdır?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF, anne sütü ile beslenmenin doğumdan hemen sonra başlamasını, ilk 6 ay içerisinde bebeklere ideal besin olduğundan dolayı yalnızca anne sütü verilmesini ve emzirmenin 6. aydan sonra uygun besin takviyeleri ile beraber 2 yaş ve üzerine kadar devam ettirilmesini tavsiye etmektedir. Bu sebepten dolayı da, herhangi bir sorun olmadığı sürece bebekler ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslendikten sonra, 6. aya geçilmesi ile beraber, organik ürünler ile beslenmeye devam edebilirler.

Kaynak: http://jinekoloji.com/bebeginiz-icin-organik-gidalarin-onemiİlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.