Her 10 Kişiden 7’sinde D Vitamini Eksikliği Var

doktor oneri

d vitaminin ciddiye alın

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre, D vitamini eksikliğinde ilk sırada, yüzde 90 gibi büyük bir rakamla, yaz güneşi görmeyen ülkelerin başında gelen Kanada geliyor. Kanada’yı, yüzde 60’la Amerika ve yüzde 55 ile Avrupa ortalaması takip ediyor. Bu araştırmaya göre, Türkiye’nin yüzde 70’i de D vitamini eksikliği yaşıyor.

Yapılan araştırmalara göre düşük seviyedeki D vitamini sadece kemik erimesi riskini yüzde 300 artırmakla kalmıyor, aynı zamanda açıklanamayan kemik ağrılarına da neden oluyor. Araştırmalara göre, sırt ağrısı çekenlerin yüzde 80’inde D vitamini eksikliği gözlemleniyor.

D vitamini eksikliğine bağlı kanser gelişimine yönelik dünyada çeşitli çalışmalar yapıldığını belirten Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, ”Bilimsel çalışmalar, D vitamini eksikliğinin kanser riskini artırdığını ortaya koyuyor. Hatta D vitamini eksikliği, kanser gelişmiş insanlarda da uygulanan tedaviyi de kötü etkileyebiliyor. Bu nedenle mutlaka güneş ışınlarının dik gelmediği zamanlarda önerilen süre kadar güneşe çıkmak ihmal edilmemeli” uyarısında bulundu.

KANSER VE METABOLİZMA HASTALIKLARININ SIRRI D VİTAMİNİİçerik

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, “Yaz aylarında D vitamini ihtiyacımızın yüzde 95’ini güneşten karşılayabiliyoruz. Sonbahar ve kış aylarında evden çıkma sıklığı azaldıkça D vitamini eksikliği baş gösteriyor. Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Dvitamini eksikliği sadece kemikleri etkilemiyor, Kandaki kalsiyum ve fosforun normal sınırlarda kalmasını sağlayarak kemik erimesini önleyen D vitamini eksikliğinde kemik erimesini tetikler. Alerjik hastalıklar, kanser, metabolizma ile ilgili rahatsızlıklar ve kalp hastalıklarının Dvitamini eksikliğiyle olan ilişkisi araştırmalarla kanıtlandı” diye konuştu.

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA D VİTAMİNİ ALIMINA DİKKAT

Çocukların erişkinlere göre Dvitamini ihtiyacı daha fazladır. Kemikleri ve dişleri güçlendiren Dvitamini çocukluk çağında yeterince alınmazsa bu eksiklik “Raşitizm” hastalığına yol açar.

 D Vitamini Eksikliği Olmaması İçin Yapılması Gereken 5 şey;

images31. Yaz mevsiminde mümkün olduğunca D vitamini depolamak,
2. Deride D vitamini sentezleyen ışınların en dik saatlerinde direkt deriye temas etmesini sağlamak,
3. Deriden güneş ışınlarını, pencere, araba camı ve giysiler engellediği için, her gün saat 11:00 ile 15:00 arasında, 20 -25 dakika dışarıda kremsiz yüz ve ellerin güneş görmesini sağlayarak geçirmek,
4. Vitamin D açısından zengin, somon, sardalya, uskumru, ringo, lüfer, ton balığı gibi yağlı balıklar tüketmek,
5. Vitamin D takviyeleri almak

 Özellikle D Vitamini takviyesi alması gerekenler [checklist]

 •  d vitamini kalp için önemliKüçük çocuklar
 •  Alerjisi olan çocuklar ve erişkinler
 •  Astımı olan çocuklar ve erişkinler
 •  Sürekli kemik ağrısı olan kişiler
 •  Güneş görmeyen, kapalı alanda yaşayan ve çalışan kişiler
 •  Bağırsaklarında yağ emilimi sıkıntılı olan kişiler
 •  Karaciğer hastalığı olan kişiler
 •  Böbrek hastalığı olan kişiler
 •  Kemik erimesi olan kişiler
 •  50 yaşın üzerindeki kişiler
 •  Gebeler ve emziren anneler

 [/checklist]saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.