Yeni yılda ihtiyacınız olan tek şey

Yeni yılda ihtiyacınız olan tek şey “bir adım atmak”665158

Yeni yıla sayılı günler kala “yeni yıl planları” birçok kişinin gündemini meşgul etmeye başladı. Hemen hemen herkes “yeni yılda…” diye başlayan planlarını kafasında oluştururken bu planlar genelde daha yeni yılın ilk günlerinde unutuluyor.  Bunun ulaşılabilir hedefler belirlememekten kaynaklandığını söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Klinik Psikoloğu Aylin Sezer, doğru hedefler belirlemek için ;  Hedeflerinizi  gözden geçirin. ‘Ben ne istiyorum? Neye ihtiyacım var? Neyi yapacak beceri/zaman/maddi kaynak/ manevi desteğim var?’ sorularını kendinize sorun ve yeni yıla gerçekçi yeni hedeflerle girin” önerilerinde bulundu. 

Kimi insanlar geçen yılda neler yaptığını kimi insanlar ise gelecek yıl da neler yapacağını düşünerek yeni yıla giriyor. Anadolu Sağlık Merkezi Klinik Psikoloğu Aylin Sezer, “Her sonda olduğu gibi, yılın sonu da beraberinde pişmanlıkları, heyecanı, rahatlamayı, hüznü, kazanılan zaferlerin gururunu getiriyor. Dolayısıyla  yılın sonunda, o yıl için planlananların ne kadarının gerçekleştirilmiş olduğu kişi için önemli” diye konuştu.  Yılsonu muhasebesinin beraberinde yeni kararları getirdiğini söyleyen Uzm. Psk. Sezer “Yeni yıla, ulaşabileceğimiz kararlar ve bu hedefler için planlar oluşturarak girmek, bize onları uygulamada motivasyon sağlayacaktır” dedi.

“Gerçekleştirilemeyen hedefler başarısızlık hissi yaratır”

Geçen yıl alınan kararların gerçekleştirilememiş olmasının başarısızlık hissine neden olduğunu belirten Uzm. Psk. Sezer, “Bu his ise çaresizlik, mutsuzluk ve umutsuzluk gibi duyguları beraberinde getiriyor” dedi.  Başarılamayan her planla yeni yılın mutsuz ve umutsuz karşılandığını söyleyen Uzm. Psk. Sezer, “Hedefleri ve istekleri gerçekleştirmek, kişinin kendine güvenini artırır. Kendinize ulaşılabilir hedefler koyduğunuzda ve bu hedeflere ulaştığınızda özgüveniniz artacaktır. Kendine duyduğu  güveni hisseden kişi, yeni hedefler koymak için de daha hevesli olacaktır” dedi.

 “Ulaşılabilir hedeflerle yaşamınızı yönetin”

Geçen yılda gerçekleştirilemeyen hedeflerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Uzm. Psk. Sezer, “Ulaşılabilir hedef belirlemek, aslında kişinin kendini ne kadar tanıdığıyla ilgilidir. İhtiyaçlarımızın ve isteklerimizin farkında olarak, bu hedefleri yaşam planımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Bunun için ise önce kendimizin güçlü ve güçsüz yanlarını belirlemeliyiz” dedi. Kişinin kendini,  ihtiyaçlarını ve kaynaklarını ne kadar tanıdığının doğru hedef koymakla doğrudan ilişkili olduğunu söyleyen Psk. Sezer “Doğru hedef koymak ve o hedefe ulaşmak kişi için tatmin edici bir deneyim olacaktır. Bu süreçte eksik ve güçsüz yanlarını keşfeden kişi, bunları geliştirmeye çalışacak ve kendini geliştirdikçe de hedeflerini yükseltebildiğini fark edecektir” şeklinde konuştu.

“Doğru hedef ve plan başarıya götürür”

Yeni yıl ile yeni kararlar alıp, bu kararları uygulayamamanın sebebini kişinin kendini iyi tanımamasına bağlayan Psk. Sezer, “Bu noktada, hedefleri gözden geçirmek gerekiyor. Ben ne istiyorum? Neye ihtiyacım var? Neyi yapacak beceri/zaman/maddi kaynak/ manevi desteğim var?” sorularını sormak kişinin hedeflerini daha gerçekçi bir şekilde tekrar değerlendirmesine yardımcı olmasını sağlıyor” diye konuştu. Önemli olanın aktif olmak, plan yapmak ve bu plan doğrultusunda ilerlemek olduğunu söyleyen Psk. Sezer “Plan yaparken de, küçük adımlarla başlamak anlamlı olacaktır. Küçük de olsa kazanılan başarılar, kişileri devam etme konusunda motive edecektir” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.