Kurban bayramında kilo yönetimi

et kavurmasi

Güne başlarken 1 bardak ılık ve 1 bardak daha soğuk olacak şekilde su içerek başlayın. Ardından kahvaltı sofrasına oturup, kahvaltınıza başlamalısınız. Bayramda genelde namaza gidenler veya kurban kesme telaşı olanlar kahvaltı öğününü atlarlar. Oysa uyandıktan sonra 1 saat içinde enerji alıp metabolizmanızı çalıştırmalısınız. Kahvaltıya zaman ve imkan olmazsa, sabah uyandıktan sonara bir saat içinde; bir bardak süt içebilir veya küçük bir avuç fındık, badem, ceviz karışımı ile 4–5 adet kuru kayısı , kuru üzüm karışımı atıştırabilir.et kavurmasi

Az ve sık beslenme, kilo yönetiminin sağlam ve değişmez temelidir. Gün içinde 4 saatten uzun süre enerji almadan geçirmemelisiniz.

Öğünlerde aşırı besin tüketmemeye gayret edin. Eğer bir öğün çok besin tüketti iseniz, hangi besin grubundan fazla yediyseniz o besin grubundan yiyecek hakkınızı bir sonraki öğünde azaltmalı, diğer besin grubu ihtiyaçlarınızı eksiksiz tamamlamalısınız.

Bayram süresince de temel içeceğiniz su olsun. Günde 8–15 su bardağı su içmeye özen gösterin. Şekerli ve gazlı içecekler tüketmekten kaçının. Çay, kahve tüketiminde aşırıya kaçmayın. Ihlamur, ada çayı ve rezene gibi bitki çaylarını, ayran ve taze sıkılmış meyve sularını tercih edebilirsiniz. Eğer mide ve tansiyon sorununuz yok ise günde 1–2 şişe sade doğal maden suyu içebilirsiniz.

Ana öğünlerde tabağınızın yarısını salata ve sebze yemekleri ile doldurun. Diğer yarısına ise 2-3 parça et ve 2-3 yemek kaşığı pilav, makarna ve bulgur gibi tahıl ürünlerinden alın. Pilav, makarna, bulgur ve çorba tüketiyorsanız yanında ekmek tüketmeyin.

Porsiyon hakkınızdan fazla uzaklaşmayın. Bayram günleri ikramsız ve tatlısız olmaz. Bayramı hem sahip olduğunuz vücut ağırlığı ile sonlandırmak hem de ikramlarda mızıkçı olmamak ve sevdiğiniz tatlardan uzak durmamak istiyorsanız, ısrarları geri çevirmeyin, ancak miktarda dikkatli olun. Günlük beslenme hakkınızı takip ederek, tüketim miktarlarına özen göstererek bayram tatlarından tadabilirsiniz.

Şekerlemelerden ve çikolatalardan uzak durmaya çalışın. Ağır hamur tatlıları yerine, sütlü veya meyveli tatlıları tercih edin. Günde 1 porsiyondan fazla tatlı tüketmemeye özen gösterin. Şeker, besin kalitesi yok denecek kadar az olan boş enerji kaynağıdır. Bu nedenle basit şeker beslenmemizde ne kadar az yer alırsa, beslenme programlarımız o kadar sağlıklı olur. Bayramda şeker tüketimine sınır koymak için, ya ikram edilen şekerleri ve çikolataları tüketin ya da tatlı tüketin. İçi kuru yemiş olan, dışı şeker ve ya çikolata olan badem şekeri gibi şekerler birinci tercihiniz olsun. Tatlılarda da sütlü tatlı veya meyveli tatlıları tercih etmeye çalışın. Ağır hamur tatlıları yemek isterseniz, yemekten sonra tok karnına ve çok küçük bir parça tüketin.

Bayram süresince kan şekerinizin dengeli yükselip alçalması için ana öğünleri atlamadan kaliteli ve yeterli beslenmeye devam edin. Tek öğünde aşırı beslenmek için, bütün gün bir şey yemezseniz; bu durumda kendini bir türlü dengeleyemeyen kan şekeri size yorgunluk ve tatlı krizleri yaşatır. Fazla kilo almanızı kolaylaştırır.

Sağlıklı beslenme konusunda öncü olun. Eğer siz ev sahibi iseniz, misafirlerinizin sağlığını düşünecek şekilde ikramlar hazırlayın. Sağlıklı ve hafif yemekler ve tatlılar ile hem siz formda kalın, hem de misafirleriniz.

Kuru yemişler bayram ikramlarınız arasında yer alsın. Zengin omega-3, lif, magnezyum ve E vitamini içerikleri ile oldukça sağlıklı olan yağlı kuruyemişler geleneksel bayram ikramlarından biridir. Fakat her besin gibi kuruyemişlerde tüketim miktarı abartmak sağlıksızdır. Çünkü kuruyemişler küçük kalori bombalarıdır. Bu nedenle fındık, fıstık ve bademde günde toplam 1 avucunuzun sıkı hali kadardan fazla tüketmeyin.

Hareket berekettir, Bayramınız bereketli olsun. Her zaman her yerde olabilecek maksimum düzeyde enerji harcayın. Ne kadar hareketli olursanız vücudunuz o kadar çok ve sürekli enerji harcar. Günde en az yarım saat orta tempolu yürüyüş yapın. Ev içindeki hareketliliğinizi arttırmaya çalışın.

Her şeye rağmen bir gün içinde düşündüğünüzden çok fazla yediniz, besin haklarınızı aştıysanız üzülmeyin, afiyet olsun. Bunun telafisi; sağlıklı beslenmeye devam ederek ve kendinizi aşırı yormadan olabildiğince çok enerji harcayarak aldığınız fazla enerjiyi harcamak ve vücudunuzdan atmak olacaktır. Yalnız böyle bir davranışı çok ve sık tekrarlarsanız, aldığınız fazla enerjileri harcamaya fırsat kalmaz. Üst üste birkaç gün boyunca yapacağınız bu tür kaçamaklar ile vücudunuzun kilo almaktan başka çaresi kalmaz. Bayramı artı kilolar ile bitirmek kaçınılmaz olur.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.