Sigara, alkol ve HPV virüsü; baş ve boyun kanseri nedeni!

doktor oneri

Prof.VermorkenBaş ve boyun kanserleri, dünya genelinde ve Avrupa’da kansere bağlı ölüm nedenleri arasında 6. sırada yer alıyor. Ağız, burun ve boğaz bölgesindeki organları kapsayan baş- boyun kanserlerinde, bugün hedefe yönelik tedavilerle yaşam kalitesi artarken sağ kalım süresi de uzuyor. Sigara, alkol ve HPV virüsünün risk faktörleri olarak sıralandığını, kadınların sigara içimi konusunda erkekleri yakaladığını hatırlatan Belçika Antwerp Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Jan Vermorken “Bu nedenle kadınlarla erkekler arasında neredeyse aynı sıklıkla rastlanıyor. Sevindirici olan ise baş ve boyun kanserlerinde hedefe yönelik tedavi uygulaması yaşam kalitesini artırırken sağ kalım süresini de uzatıyor. Bir başka iyi haber, her kanser türüne özel tedavi yaklaşımları geliyor.” dedi.

İstanbul, İzmir ve Ankara’da düzenlenen Merck Serono bilimsel toplantılarına katılmak üzere Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Vermorken, özellikle baş-boyun kanserleri açısından Türkiye’de farkındalık yaratmanın önemine dikkat çekerek “Sizin özellikle odaklanmanız gereken baş ve boyun kanserleri. Geçen yıl Avrupa Baş Boyun Derneği (EHNS) ile birlikte Avrupa genelinde halkı bilinçlendirmek üzere düzenlenen farkındalık kampanyalarında belirtileri anlatmaya çalıştık. Çalışmalarımıza bu yıl da devam edeceğiz. Dilinizde ağrı varsa veya dilinizde yara oluşmuşsa, yutkunmada zorluk yaşıyorsanız veya yutkunurken ağrı hissediyorsanız, ağız bölgesinde kızarıklıklar veya beyazlıklar beliriyorsa, boynunuzda şişlik varsa, sesiniz kısılmışsa, bunların yanı sıra burun bölgesinden kanlı akıntılar geliyorsa ve bu şikâyetler 3 haftadan fazla sürmüşse mutlaka bir uzmana danışmalısınız.” uyarısında bulundu.

HPV virüsü, baş ve boyun tümörlerinde dikkat çekiyor!

Erkeklerde günde 3 bardaktan fazla, kadınlarda 2 bardaktan fazla içki tüketimi varsa bu ciddi bir risk faktörüdür. Hele ki sigara ve alkol bir aradaysa risk çok ciddi şekilde artıyor. Kadınlarda da görülme oranıyükseldi çünkü sigara içimi arttı. Üçüncü faktör ise HPV denilen bir virüs. Özellikle son dönemlerde gençlerde HPV virüsünden çıkan tümörlerde patlama yaşandı. Bunun kökeni tam olarak bilinmiyor ama cinsel alışkanlıklarda meydana gelen değişikliklerin bu virüsü tetiklediğini düşünüyoruz. Epidemiyolojik çalışmalar da bunu destekliyor. HPV virüsünün sebep olduğu tümör, alkol ve sigaranın sebep olduğu tümörden farklı. Bu yüzden farklı bir yaklaşım geliştirmek gerekiyor. Şu anda biz sigaradan, alkolden ya da HPV’den kaynaklı baş ve boyun kanserlerinin tamamını aynı şekilde tedavi ediyoruz. Gelecekte bunların birbirinden farklı şekilde tedavi edildiğini göreceğiz, buna yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Baş ve boyun bölgesinde görülen kanserler erken teşhis edilirse 5 yıl içinde sağ kalım oranı yüzde 80 – 90’lara ulaşabiliyor. Bu nedenle toplumların risk faktörleri hakkında bilgilendirilmesi, bu farkındalığın yaratılması çok önemli. Çünkü erken safhada uzmana başvurulursa sağ kalım ya da bu hastalıktan kurtulma olasılığı çok daha yüksek oluyor.

Baş ve boyun kanserleri tedavisinde güncel tedaviler

Kanseri üç safhada değerlendiren Prof. Dr. Vermorken,“Birincisi erken safhada gelen kanser türleri. İkincisi lokal olarak ilerlemiş kanser türleri. Üçüncüsü ise tedavisi yapılmış fakat tekrar nüksetmişkanser türleri. İlk seçenek olarak cerrahi işlem uygulamak, ardından radyoterapi önem kazanıyor. Ancak çoğunlukla hastanın gittiği hastanenin deneyimine ve tecrübesine göre tedavi önerileri değişkenlik gösterebilir. Başvurulan hastanede radyoterapi ile yapılan deneyimler fazla ise daha fazla bilgi sahibi iseler bunu uygulayabilirler. Ancak cerrahi daha yoğunluklu olarak yapılıyorsa cerrahi işlem tercih edilebilir. Burada da lazer ya da farklıcerrahi işlemler uygulanabilir. Bunların sonuçları birbirleriyle kıyaslanabilir. Bunlar erken teşhisin tedavisinde etkin yöntemlerdir. İlerlemişkanser türlerinde ise iki yol izliyoruz: Bize gelen vakaların yüzde 60’ılokal olarak ilerlemiş vakalar oluyor. Standart olarak uyguladığımız yani çoğumuzun da kabul ettiği radyasyon ve yanı sıra kemoterapi.” dedi.

Tedavisi

Birincisi baş ve boyun bölgesinde görülen kanser yine aynı bölgede yeniden ortaya çıkmış olabiliyor. İkincisi de vücudun farklı bir bölgesinde ortaya çıkmış ya da oraya yayılmış olabiliyor. Hastalık baş ve boyun bölgesine nüksetmişse yapabileceğimiz şeylerden ilki cerrahi işlem uygulamak. Ancak cerrahi işlem uygulamak mümkün değilse bu durumda radyasyon uygulamasıyapabiliyoruz. Bunun yanı sıra tedavinin etkisini daha da artırabilmek için kemoterapi ya da hedefe yönelik ilaç tedavileri uygulaması yapabiliyoruz. Hedefe yönelik tedaviler dediğimizde direkt kanserli hücreyi hedef alan, sağlıklı hücrelere daha az zarar veren ilaç tedavilerinden bahsediyoruz. Eğer kanser baş ve boyun dışında başka bir yere sıçramışsa da aynı şeklide tedavi edebiliyoruz. Artık bu vakaların yüzde 60’ı bu şekilde tedavi ediliyor.

Hastalarda yaşam kalitesini korumanın önemi

Bu tedaviler, sadece hastaların sağ kalımı açısından değil aynı zamanda, kendilerini daha iyi hissetmeleri, ağrılarının azalması yani yaşadıkları belirtilerin hafifletilebilmesi açısından da çok önemli. Çünkü hastalık ve tedavi sürecinde bizlerin bir diğer amacı da hastanın yaşam kalitesini arttırmak.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.