Kim Korkar Meme Kanserinde​n!

meme kanseri

meme kanseriMeme kanserinde erken tanı, tedavinin başarıya ulaşmasını önemli oranda artırıyor. ABD’de her 8 kadından 1’inde rastlanılan meme kanseri, ülkemizde de yaklaşık 10 kadından 1’inde rastlantı oranıyla yakalanıyor. Yeni tanı ve tedavi yöntemleri ile erken evrede tespit edilen meme kanserinde tedavi mümkün. Meme kanserinin en kolay taranabilin ve erken teşhisinin hayat kurtaran bir kanser türü olduğunu söyleyen Liv Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Levhi Akın meme kanseriyle ilgili merak edilenleri anlattı.

Her kitle meme kanseri değildir

Eğer memenizde sürekli bir kitle veya değişiklik hissederseniz bir an önce doktora görünmelisiniz. Şunu unutmayın her 10 kitleden 8’i kanser değildir. Ancak her ay düzenli olarak kendi kendinize yaptığınız kontrol, düzenli doktor muayenesi ve mamografi-ultrasonografi ile meme kanserinde erken tanı mümkün. Meme kanseri riski ileri yaşlarda artıyor olsa bile, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Doğumdan 39 yaşına kadar her 231 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. 40-59 yaşları arasında bu olasılık 25 kişide 1’dir. Ülkemizde ise en sık meme kanseri tanısı konan yaş grubu 45-49 yaş grubudur.

Aile öyküsü önemli

Meme kanserine yakalanan kadınların yüzde 80’inin aile öyküsünde meme kanseri yoktur. Yaş meme kanseri için bilinen en önemli risk faktörlerinden biridir. Ailesinde meme kanseri öyküsü olan kadınlarda risk biraz artabilir, çok artabilir veya değişmeyebilir. Yüksek kaliteli mamografi, meme kanserinin mümkün olduğunca erken, tedavi edilebilirliğinin en yüksek olduğu dönemde yakalanması için en güvenilir yöntemdir. Meme kanseri hissedilebilir duruma geldiğinde genellikle mamografide saptanabilecek boyuttan daha büyüktür. Yine de kendi kendinize veya bir uzman tarafından yapılan meme muayenesi çok önemlidir. Meme kanseri riski yüksek olan kadınlarda, yaşam tarzı değişiklikleri (alkol tüketiminin en aza indirilmesi, sigaranın bırakılması, düzenli egzersiz), ilaçlar; çok yüksek risk taşıyanlarda cerrahi (önleyici mastektomi, bazı kadınlarda önleyici yumurtalık alınması) önerilebilir. Risk düzeyinizle ilgili varsayımlarda bulunmadan önce doktorunuzla veya bir genetik danışmanla görüşün.kendi kendine meme muayenesi

Nasıl kontrol edersiniz?

Adet döneminden sonraki hafta, her ay düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapılmalı. 40 yaşından sonra yılda 1 kez hekim tarafından meme muayenesi yapılarak ve risk durumuna göre her yıl veya iki yılda bir düzenli mamografi çekilmesiyle erken teşhis sağlanabilir.

[box type=”info” ]Bu belirtilere dikkat!

Memede ağrısız sertlik (kitle), memede büyüme ve asimetri.

Meme başında çökme, içeri doğru çekilme, tek taraflı meme başı akıntısı, meme cildinde kalınlaşma, portakal kabuğu görünümü, koltuk altında şişlik, sertlik, memenin damarsal yapısında değişiklik. [/box]

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.