Normal doğum daha mı avantajlı?

doktor oneri

Anne olmak isteyen pek çok kadın artık sezaryenle doğumu tercih etse de, normal doğum anne ve bebek sağlığı için çok önemli. Annenin normal yaşama dönmesini, doğum kilolarından daha çabuk kurtulmasını sağlarken, bebek de hayata daha kolay adapte oluyor.

Bu nedenle halk arasında yaygınlaşan yanlış bilgilere kulak asılmaması gerektiğini öneren Memorial Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Gökalp Öner, bu konuda bilinçlenmenin önemini anlattı.

SEZARYEN ZORUNLU DURUMLARDA YAPILMALI

Doğal doğum, vajinal yoldan rahim kasılmaları ile başlayan ve rahim ağzında açıklık olması ile ilerleyen bir süreçtir. Bu süreçte önemli olan anne adayı ile doğumu gerçekleştirecek doktorun uyum içerisinde olması ve bebeğin sağlıklı bir şekilde doğmasıdır. Sezaryen yöntemi ise vajinal yolla doğum yapamayan ya da bebeğin sıkıntıda olduğu durumlar gibi zorunlu hallerde yapılan bir cerrahi müdahaledir. Sezaryene bağlı olarak artan kanama, enfeksiyon, yapışıklıklara bağlı ağrı, bir sonraki gebelikte tekrar sezaryen zorunluluğu gibi komplikasyonlar nedeniyle normal doğum genellikle daha çok tavsiye edilmektedir. Anne ve baba adaylarına vajinal doğumun yararları, şekli ve süreçte yaşananlar doğru bir şekilde anlatılmalı ve sağlıklı bir doğum için kaygılar giderilmelidir.hamilelik

DOĞUM VE NEFES EGZERSİZLERİ ÇOK FAYDALI

Bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almak isteyen anne ve baba adayları, gebelik sürecini iyi değerlendirmelidir. Normal doğum için gebelik süresince doğum ve nefes egzersizleri yapılması çok önemlidir. Annenin doğum sürecinde yaşayacakları, ağrısız doğum, sezaryenin hangi durumlarda gerekli olabileceği gibi bilgiler ebeveyn adaylarına anlatılmalıdır. Anne adayı doğru bilgilendirme ve doktoruna olan güvenle normal doğum için motive olabilir.

BİLİNÇLENMEK NORMAL DOĞUM A YÖNLENDİRİYOR

Yapılan araştırmalarda, normal doğum yapacağına inanan kadınların % 90’ının doğumunu bu şekilde gerçekleştirdiği belirlenmiştir. Gebelik sürecinde doğuma hazırlık kursları ve doğum koçları da, normal doğum oranının artmasında etkili olmuştur. Kurslara giden anne ve baba adaylarının büyük bir bölümünün normal doğumu tercih ettiği bilinmektedir. Doğum öncesinde anne adayında çatı ve çıkım bölgelerinin normal doğuma uygun olması çok önemlidir. Gerekli muayene ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra anne adayı normal doğum sürecine hazırlanır.

NORMAL DOĞUM A HAZIRLIK…

Doğum pozisyonu ve bebeğin kilosu normalse her anne adayı normal doğum yapabilir. Doğum sırasında bebeğin kalp atımlarında bozukluk yoksa ve etkin ağrılarla doğum ilerliyorsa normal doğum kesinlikle gerçekleşir. Hem anne hem de baba adayının en çok endişelendiği durum, doğum sırasında olabilecek komplikasyonlardır. Hekimler bu konuda anne ve baba adaylarını mutlaka bilgilendirmelidir. Varsa önceki gebelik süreci, beslenme önerileri, alınması ya da alınmaması gereken besinler, gebelikteki tarama testleri ve kullanılması gereken ilaçlar konusunda uzman hekimlerin bilgi vermesi anne adayının sağlığı açısından önemlidir.

DOĞUM TARİHİ SON ADET TARİHİNE GÖRE HESAPLANMAZ

Gebelik konusunda çoğu zaman yanlış bilinen doğrulardan biri de doğum tarihinin son adet tarihine göre hesaplanmasıdır. Son adet tarihine göre hesaplanan doğum tarihi 20 gebenin sadece bir tanesinde tutmaktadır. 39. gebelik haftasından 42. haftaya kadar anne adayının doğumu gerçekleşebilmektedir. Ağrıların düzenli olması, rahmin kasılıp bir bölgede toplanması, kanamanın olması veya suyun gelmesi doğumun başladığını gösterir. Gebelik süresi aslında gebelik öncesi dönemle başlar. Sağlıklı bir gebelik planlı olmalı ve gebelik öncesi dönemde anne ve baba adaylarının bu konuda hazırlık yapması gerekir.Memorial Hastanesi hakkında 54 makale
Bu yazı Memorial Hastanesi tarafından kullanıcılarımızı bilgilendirmek üzere haber ajansı üzerinden paylaşılmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.