Meme kanseri ile ilgili gerçekler

doktor oneri
meme kanseri

meme kanseriWashington Üniversitesi Radyoloji Bölümünde Profesör ve Meme Görüntüleme Dalı Başkan Yardımcısı ve Bölüm Şefi olan Dr. Connie Lehman anlatıyor:

1. Meme kanseri gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en yaygın olan kanser türüdür. Dünya Sağlık Örgütü 2011 senesinde meme kanseri nedeniyle yarım milyondan fazla kadının öldüğünü ve bu ölümlerden yarısından fazlasının kıt kaynaklara sahip ülkelerde gerçekleştiğini duyurdu.

2. Meme kanserinin risk faktörleri genetik yatkınlık, aile geçmişi, yaş, ırk ve etnik köken, kişisel geçmiş ve yüksek riskli belli lezyonlara işaret eden önceki meme biyopsileri gibi unsurları içeriyor. Bunun yanı sıra, yoğun meme dokusu da kanser riskini ve mamografide görüntülenememe tehlikesini artırabilir.

3. Belirtiler arasında ağrı, elle tutulur bir yumru veya bir bölgede katılaşmış doku veya ağrı en iyi bilinenleridir. Daha az bilinen belirtiler meme ucu akıntısı, memenin biçimi ve büyüklüğünde değişim, meme ucunun görünümünde değişiklik, deride çukurlaşma ve meme ucu veya etrafında kızarıklık sayılabilir.

4. Önleyici tedbirler arasında risk faktörlerini bilme, memelerinizin normalde nasıl hissettirdiğinin farkında olma, doktorunuzun önerileri doğrultusunda görüntülenme ve diyet ve egzersiz dahil sağlığınızla ilgili genel önlemler yer alır. Yoğun meme dokusuna sahip olup, olmadığınızı bir mamogram sayesinde öğrenebilir ve doktorunuzla bu konuda görüşebilirsiniz. Doktorunuz standart mamografi programınıza ek olarak tomosentez, ultrason ve MRI gibi ilave görüntüleme teknolojilerinin potansiyel faydaları ve riskleri konusunda bilgi verebilir.

5. Meme kanseri görüntüleme seçenekleri hakkında eğitim almış olmak kritik öneme sahiptir. Günümüzde tüm başlıca sağlık organizasyonları, 50-74 arası kadınların en az iki senede bir kez bir mamogram çektirmesi gerektiği konusunda hemfikir. Siz de bu yaş grubuna dahilseniz ve son iki sene içinde mamogram çektirmediyseniz, mutlaka çektirin! Birçok uzman 40 yaşından başlamak üzere yıllık mamografiyi ve sağlıklı olduğunuz sürece devam etmenizi öneriyor.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.