Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman ve Nasıl Belli Olur?

bebeğin-kalp-atışları-ne-zaman-duyulur

Hamilelik döneminde bebeğin cinsiyetinin ne olduğunu öğrenebilmek amacı ile anne adayına ultrason muayenesi yapılır. Bir bebeğin cinsiyeti daha hamilelik oluştuğu andan itibaren genetik olarak bellidir. Ancak bunun dışarıdan ultrason muayenesi ile görebilmemiz için, bebeğin belli bir büyüklüğe gelmesi gerekir. Ultrason muayenesi sayesinde, bebeğin cinsiyeti en erken 3. ay bittiği andan itibaren yani 13 hafta civarında kendini belli etmiş olsa da, bu her zaman için mümkün olmaz.  Genel olarak 14. Hafta ile 15. haftalarda bebeğin cinsiyeti kesinlik kazanır. 20. haftaya gelinmesi ile beraber, cinsiyet tam bir şekilde değerlendirilir. Az da olsa cinsiyet saptanması ile alakalı olarak yanılmalar meydana gelebilir. Bu durum bir ay sonra yapılacak olan ultrason incelemesinde cinsiyet farklı görülebilir.

Bu durum genel olarak, erkek bebeğin penisinin izlenmemesi şeklinde gerçekleşir. Yani bebeğin cinsiyeti erkek olarak saptanmışsa, yanılma çok fazla olmaz çünkü penis görüşmüştür. Tabii bazı durumlarda kordon bağı bacak arasında görülmesi halinde, kız bebekte erkek gibi görünebilir.  Ancak kız olarak belirtilen bebeklerde, yanılma durumuna daha fazla rastlanır. Bunun sebebi ise, az önce de belirttiğimiz gibi penisin görülememiş olması kız olduğu yanılgısını ortaya çıkarabilir.


2 ) Ultrason dışında bebeğin cinsiyeti nasıl öğrenilir? 

Ultrason muayenesi dışında, hamilelik dönemi içerisinde amnosentez (anne karnından alınan  amnion suyu) veya koryon villus biyopsisi, kordosentez gibi metdolar ile uygulanan kromozomal araştırmalar sonucunda da, bebeğin cinsiyeti net bir şekilde görülebilmektedir. Bu incelemelerin yapıldığı sırada kız bebek de (XX), erkek bebekte ise (XY) kromozomal yapısına rastlanır.

Bunların dışında evde cinsiyet belirleme testleri bulunmaktadır. Bu testler her ne kadar %80 civarında doğru cinsiyeti tespit edebilme özelliğine sahip olsa da, bir takım sakıncalar sebebi ile kullanılması önerilmez. Aynı zamanda bazı ülkelerde bu testler yasaklanmıştır.

Kaynak: http://www.cemficicioglu.com.tr/bebegin-cinsiyeti-ne-zaman-ve-nasil-belli-olur

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.