Obezite Neden Kısırlık Nedeni?

Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı ‘Obezite ile Mücadele Eylem Planı’ batılı ülkelerin sorunu olarak bilinen aşırı şişmanlık hastalığının Türkiye’de de ciddi boyutlara ulaştığını bir kere daha gösterdi. Türkiye’de erkeklerin yüzde 21’ini kadınların ise yüzde 42’sini tehdit eden obezite pek çok hastalığı da beraberinde getiriyor. Yaşadığımız çağın koşullarında sıkça karşımıza çıkan kısırlık ise obezitenin tetiklediği sorunlar arasında üst sıralarda yer alıyor. Yani çocuk sahibi olamayan çiftlerde sebebe yönelik yapılan araştırmalarda üzerinde durulan noktalardan biri de yine kilo problemidir.

[box type=”info” ]Obezite KADINLARDA “adet düzensizliği” ve “yumurtlama problemi”ne sebep oluyor. Dolayısıyla doğal yolla gebelik oluşmasını engelliyor![/box]

Fazla Yağ Hücresi Östrojen Dengesini Bozuyor

Fazla sayıdaki yağ hücresi östrojen için kaynak oluşturur. Dolayısıyla bu yağ dokuları vücut toplam östrojen dengesini bozar. Yüksek miktardaki östrojen ise yumurtlamayı engeller. Yüksek vücut kütle indeksi lokal endokrin ve metabolik bozukluk yaparak küçük (olgunlaşma problemi olan) yumurta gelişmesine sebep olur.

Ayırca artmış kilo hiperandrojenizm (vücutta testosteron gibi erkeklik hormonlarının artması) ve yumurtlama bozukluğu doğal gebelik şansını düşürür.

[box type=”info” ]Gebe kalmak için en ideal vücut kütle endeksi 21 – 29 dur. Yapılan çalışmalarla obez kadınların yüzde 5 oranında kilo kaybetmesiyle adet düzensizliği vakaların yüzde 60’ında bu problemin ortadan kalktığı ve adetlerin tekrar düzene girdiği belirlenmiştir.[/box]

Şişman Erkekler de Tehlikede!

Sadece şişman kadınlarda değil yapılan çalışmalarda şişman erkeklerin sperm kalitelerinin düştüğü tespit edilmiştir.  Normalde erkeklerde yağ dokusundan östrojen hormonu az miktarda salgılanmaktadır. Obez erkeklerde yağ dokusunda testesteronun östrojene dönüşmesi artar ve dolayısıyla testesteron azalır (östrojen artar!) ve buna bağlı olarak da sperm kalitesi düşer. Fazla kilosu olan erkeklerde hormon düzensizlikleri ideal kiloya sahip olanlara göre daha yüksektir.

Tüp Bebekte Durum

Tüp bebek yaptıracak hastalarda ise obezite (1) yumurtalık cevabını azaltır, (2) yüksek doz ilaca gereksinim olur, (3) tedavi süresini uzatır, (4) gelişen yumurta sayısı azdır ve tedavinin yarıda kalma ihtimalini arttırır.

[box type=”info” ]Obez insanların bebeklerinde genetik anormallik ihtimali arttığı için, düşük olasılığı artar. Tüm bunların yanında gebelik komplikasyonlarını arttırır, kısaca sağlıklı canlı doğum oranını azaltır.[/box]

Gebelik planlayan bir bayanın meyve, sebze, karbonhidrat ve etin dengede olduğu bir diyet uygulamasını tavsiye eder, bunun yanı sıra günlük kalori alımının normal vücut kilosunu koruyacak şekilde ayarlanması gerektiğini bildiririz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.