Hamilelik Döneminde Burun Tıkanıklığı

doktor oneri

Hamilelikte-burun-tikanikligi

1 ) Hangi anne adaylarında hamilelik döneminde burun tıkanıklığı görülür?

Anne adaylarının hamilelik döneminde burnunu tıkanması ve burnunda akıntı olması çok sık karşılaşılan bir durumdur. Anne adaylarının neredeyse %30 unda herhangi bir alerjik durum veya viral bir enfeksiyon görülmese bile, hamilelik dönemi içerisinde burun tıkanıklığı meydana gelmektedir.

2 ) Hamilelik döneminde burun tıkanıklığı ne zaman başlar?

Hamilelik döneminde burun tıkanıklığı, hamileliğin 2. Ayı ile beraber kendini gösterebilir ve hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bu tıkanıklık daha da ileri seyredebilir. Doğumun gerçekleşmesinden sonra mevcut olan bu burun tıkanıklığı hafifler ve yaklaşık 2 hafta içinde tamamen ortadan kalkar.

Hamilelik döneminde anne adaylarının baş belası olan bu burun tıkanıklıklarında, fazlalaşan östrojen hormonu seviyelerinin etkisi olduğu bilinmektedir.

3 ) Hamilelikte görülen burun tıkanıklığı, başka bir hastalığın habercisi olabilir mi?

Hamilelik döneminde başka herhangi bir belirtisi bulunmadan, sadece burun tıkanıklığı görülmesi durumunda, hamilelikte görülen burun tıkanıklığı problemi yaşanıyordur. Burun tıkanıklığı ile beraber anne adayında hapşırma, öksürük, boğazda yara, ağrı, bezelerde şişkinlik, ateş gibi belirtiler de bulunuyor ise, o zaman büyük ihtimal ile soğuk algınlığı gibi bir enfeksiyonel durumun varlığından bahsedilebilir.

Sinüs enfeksiyonları hamilelik döneminde çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Anne adayında ateş, baş ağrısı, yeşil veya sarı mukus, koku almada problem yaşama gibi durumlar da  bulunuyor ise, zaman kaybetmeden bir an önce doktor ile görünmek gerekir.

Diğer yandan, burun akıntısı veya burun tıkanıklığının yanında hapşırma, göz, burun, boğaz ve kulaklarda kaşıntı gibi belirtiler de bulunuyorsa, alerjik bir durumun varlığından söz edilebilir. Alerjilerin hamilelik döneminde ne sonuçlar doğuracağı daha tahmin edilemez. Mevcut olan alerjiler iyileşebilir veya daha da kötü bir hal alabilir. Alerjik bir durum ile alakalı olarak burun tıkanıklığı gibi bir durum ortada var ise, o alerjene karşı dikkatli olunması ve uzak durması gerekir.

4 ) Hamilelik döneminde burun tıkanıklığını rahatlatmak için ne yapılmalı?

1. Bol miktarda sıvı tüketmeli ve gece yatılacağı zaman baş bölgesini yüksekte tutmalıdır.

2. Buhar, burun tıkanıklığına geçici olarak rahatlatıcı etki edebilir. Ilık bir banyo da burun tıkanıklığına iyi gelir. Bununla beraber, sıcak su ile nemlendirilmiş olan küçük bir havluyu yüze tutmak ve havasını solumak da anne açısından yarar sağlayabilir.

3. Doktorunuzun durumunuza göre bir burun spreyi kullanılabilirsiniz.

4. Evin havasını nemlendirecek bir nemlendirici cihazın kullanılması, anne adayının daha fazla rahatlamasını sağlayacaktır. Bu nemlendirici cihazın, aynı zamanda gece uyurken yatağa yakın bir yerde de tutulması da önemlidir.

5. Rahat nefes alabilmek için başın alt kısmına bir den fazla yastık koyulmalıdır.

6. Çok kirli ve çok sıcak havalarda dışarıda egzersiz yapmamak gerekir. Ancak içeride egzersiz burun tıkanıklığını rahatlatmaya destek olabilir.

7. Sigara dumanı, alkol ve çeşitli kimyasal içerikli kokular ve boyalardan uzak durulmalıdır. Bunlar burun içini tahriş edebilir. Solunumu zorlaştırabilir.

5 ) Burun tıkanıklığı için ilaç almak

Hamilelik döneminde meydana gelen bu burun tıkanıklığı için, genelde pek ilaç kullanmaya gerek yok kalmaz. Ancak bu tıkanıklığın çok ileri düzeyde olması halinde, doktora danışılmasında yarar vardır. Hamilelik döneminin ilk 3 ayı içerisinde, ilaç alımından uzak durulması gerektiği de her zaman vurgulanıyor. Kullanılacak olan ilaç, bebek açısından zararlı olabilir. Çok fazla ihtiyaç duyulmadığı sürece ve doktorunuz tavsiye etmediği sürece, ilaç kullanılması tavsiye edilmez.

6 ) Ne zaman doktora gitmek gerekir?

Hamilelikte karşılaşılan bu durum, genel olarak sadece burun tıkanıklığı ile devam eder ve beraberinde başka bir bulgu bulunmaz. Ancak tıkanıklık dışında başka bir bulgu olması halinde, ( öksürme, hapşırma, boğaz ağrısı, lenf bezelerinde şişmeler, ateş gibi belirtilerde beraberinde bulunuyor ise ) o zaman başka bir durum söz konusu olabilir. Böyle bir durumda olan burun tıkanıklığının meydana gelme sebebi başka bir sebep ile alakalı olarak gün yüzüne çıkabilir ve zaman kaybetmeden de doktora gidilmesi önemlidir.

Kaynak: http://www.cemficicioglu.com.tr/hamilelik-doneminde-burun-tikanikligiİlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.