Hamile Kalmak İçin En Uygun Zaman

Kadın fizyolojisi gereği regl olur. Regl, yumurtlayan kadının döllenmemiş yumurtasını dışarı atmasıdır. 21 ile 35 günde bir olabilir. 5-10 gün sürebilir. Rahim kendisini temziler ve yeni yumurtlama için uygun ortamı oluşturur.

Kadının reglinin başladığı ilk gün hamile kalma gününü hesaplamak ve ya gebe kaldığı takdirde doğumun gününü (fetüs yaşını) hesaplamak için kullanılır. İlk günden itibaren sayarsak 10ncu günden itibaren girilecek cinsel ilişki sonucu spermin vajinada bulunması hamileliğe yol açabilir.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, “cinsel perhiz sonrası” kadının adetinin başlangıç gününden (son adet tarihi: SAT)  itibaren 12-15 nci günleri arasında gün aşırı ilişkiye girmelidirler.  Bu günler yumurtanın kolayca döllenebileceği günlerdir.

15nci günden sonra hamile kalınmaz. Ancak bazı istisnaları vardır. Bu da dikkate alınmalıdır.

Dr. Fatih Hakan ÇAM

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.