Hamile Kalma İhtimali

Hamile kalmak için SPERM ile YUMURTAnın birleşerek RAHİMe yerleşmiş olması gerekir.

Sperm vücut dışında fazla yaşamaz. Ancak vücut ısısında ve sıvısı içinde bir müddet yaşar.

Vajina cinsel ilişkiye zemin hazırlamak için sıvı salgılar. Bu sıvı sperm içinde daha rahat hareket etmesi için ortam sağlar.  Vajina dışından bir şekilde bu vajinal sıvıyla temas eden sperm canlılığını döllenme olana kadar koruyabilir.

Sürtünme yoluyla ilişkiden sonra vajina ve etrafına bulaşan spermelr vajina içine girerek döllenmeye neden olabilir.

Anal ilişki sonrası, anüs etrafına bulaşan spermler bu vajinal salgı ile temas eder ve vajina içine hareket ederse hamilelik için risk oluşturabilir.

Mastürbasyon sonrası idrar yolu üzerinde canlı kalmış spermler, sonraki cinsel ilişkide vajina içine aktarılabilir. Yani boşalma olmasa bile hareketli spermler sayesinde kadın hamile kalabilir.

Çok düşük bir ihtimalde olsa elde veya herhangi bir yüzeyde canlı kalmış sperm vajinayla temas halinde vajina içine girerek döllenmeye neden olabilir.

Kızlık zarı hamile kalmak için engel teşkil etmez. Spermler kızlık zarını rahatlıkla aşabilirler.

Dr. Fatih Hakan ÇAM

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.