Çalışan Gebelerin Dikkatine

doktor oneri
hamile kalp
Gebeliğin gidişine göre doktorunuzun yasakladığı kimi durumlar olabilir. Bu özel durumların dışında hafif egzersiz programları ve çeşitli sporlar mutlaka yapılmalıdır. Güvenle yapılacak sporlar yürüyüş ve yüzmedir. Gebelik pilatesi ve gebelik yogası da bir profesyonel önderliğinde yapılırsa, doğuma hazırlık için idealdir. Gebelik yogası yapan gebelerin doğum ağrılarını daha iyi tolere ettiği ve nefes tekniklerini öğrenip bunu doğum esnasında kullandıklarını gözlemliyoruz.
hamile kalpTemiz ve açık bir havada, deniz kenarında uzun yürüyüşler yapılabilir. Yürüyüş için zaman ayıramamak, eve yorgun dönmek bahane olmamalıdır. Eve dönerken ya da işe giderken bir durak önce araçtan inip yürümeniz bile sizi mutlu edecektir.
Yüzme dokuz ay boyunca sınırsız yapılabilecek bir spordur. Ülkemizde kış aylarında şartlar zor olmakla birlikte, imkanınız varsa, üye olduğunuz bir spor merkezi varsa yüzmeyi yaz – kış gebelik boyunca öneriyoruz.

*Çalışırken ara öğünlerinde karbonhidrat ağırlıklı beslenmekten sakınmalısınız.

Bu durumda kuruyemiş – kuru meyveler tercih edilmelidir. Kuruyemişi karışık tercih etmeyin. Her gün bir çeşit olmalı. Bugün sadece fındık, yarın kuru kayısı, sonraki gün ceviz gibi.

*Günlük programınıza vitamin ve demir (kan) haplarınızı almayı not ediniz.

Gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin neurolojik (sinir sistemi) gelişimi için gerekli olan folik asit alınmalıdır. Folik asitin neural tüp defekti dediğimiz doğuştan oluşacak bir problemi önlediğini biliyoruz. Belli gebelik haftasından sonrada düzenli olarak demir preparat almak gerekmektedir. Yoğun iş temponuzda folik asit ve demir preparatını, doktorunuzun önerdiği vitaminleri unutmamak gerekir.

* Gebelikte vücutta sıvı tutulması gebeliğin normal seyrinin bir parçasıdır.

Gebelerin yemeklerine normal sınırlarda tuz katmasının bir sakıncası yoktur. Bu arada bol su içmeyi unutmamak gerekir. Düzgün beslenme, yeterli egzersize rağmen ayak bileğinizde şişlikler – ödem oluşabilir. Masanızın altındaki çöpün üzerine bir, iki klasör koyarak ayaklarını uzatmanız faydalı olacaktır. Eğer ayakta durarak gününüzü geçirdiğiniz bir işiniz var ise, eve dönüşte ayaklara ödem giderici yağlarla masaj yapmak ve soğuk su ile duş aldırmak ödemi çözecek ve iyi gelecektir.

* İşinize kendi kullandığınız araba ile gidiyorsanız araba kullanabilirsiniz.

Gebeliğin son haftalarına kadar dikkatli bir şekilde, emniyet kemerini mutlaka takarak araba kullanılabilir. Gebeliğe bağlı, reflekslerde zayıflama olabileceğini göz önünde tutarak emniyetli bir şekilde araba kullanmak mümkündür.

* Her ne işte çalışıyorsanız çalışın çok yemek yemek, bebeğin çok kilo olması anlamına gelmez.

Düzenli ve sağlıklı beslenildiği zaman, bebekler kilolu ve sağlıklı olacaktır. Bunun için karbonhidrat kısıtlı, protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Ayda 1 kilo, toplam 9 kilo, en fazla 10 kilo alarak gebeliğin tamamlanması önerilir.

* Çalışan kadının doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta yasal izni vardır.

Doğum öncesi doktorunuz çalışmanızı uygun buluyorsa, herhangi bir risk içermiyorsanız doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir, kullanmadığınız 5 haftanızı doğum sonrasına aktarabilirsiniz. Başka bir deyişle bir anne adayı 32. gebelik haftasında yasal doğum iznine çıkabilir. Ancak çalışabiliyor ise 37. haftaya kadar uzatabilir. 37. haftadan sonra yasal olarak çalışmaması gerekmemektedir. Bu süre ikiz gebeliklerde doğum öncesi ve sonrası 10 hafta olmak üzere daha uzundur.

* Gebe kadınlar işe giderken rahat giysiler tercih etmelidirler.

Terletmeyen giysiler, çok yüksek topuklu olmayan ayakkabılar daha konforlu olacaktır. Gebeliğin 20. haftasından sonra karın daha belirgin olacağı için, bol giysiler tercih edilmelidir.

* Bilgisayar önünde çalışmak bebek için zararlı değildir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.