Uygun emzirme pozisyonları

Uygun emzirme için anne en rahat pozisyonu seçmelidir. Annenin bebeği tutuş pozisyonu başarılı bir emzirmede en önemli faktörlerden birisidir. Bebeğin başı ve vücudu tam olarak anneye dönük olmalıdır. Anne bir eli ile bebeği altından ve sırtından desteklemelidir.

Bebeğin başından desteklenmesi yanlış bir uygulamadır. Bebek başından tutulduğunda refleks ile başını geriye atar. Bu da memeyi tutmasını zorlaştırır ve bebeği öfkelendirir. Sonuçta emzirme daha baştan başarısızlığa mahkum olur.

Sırtından omuzları iyi bir şekilde tutulan bebeğin yanağına meme başı sürülür. Bu işlem arama refleksini uyandırarak bebeğin memeye yönelmesi sağlar. Yönelme sırasında bebek ağzını açar. Ağız en geniş şekilde açıldığında bebeğin alt dudağı üzerine areolanın tabanı oturtulur. Bebek omuzlarından hızla memeye yaklaştırılır. Böylece areolanın büyük kısmı da ağız içine sokulmuş olur.

Sık Yapılan Hata:

Emzirmede bebeğin ağız içerisine hem meme başı hem de koyu renkli kısmı (areola) tamamen girmelidir. En etkili emzirme şekli budur.

Böyle bir emzirmede areola ağız içine girdiği için dil ile areola sıvazlanmış olur. Areolanın hemen altında süt gölcükleri bulunduğundan sıvazlanma sonucunda sütler meme başından bebeğin ağız boşluğuna gelir. Yapılan en önemli yanlış bebeğin ağız içine sadece meme ucunun verilmesidir. Meme ucunun emilmesi ile yeterli süt bebeğin ağzına gelemez, meme ucunda ağrı olur. Çatlamalar kendisini gösterir. Bu emzirme ile yeterli uyarı yapılamadığından hormonların yapımı istenilen düzeye ulaşmaz. Bebek yeterli süt gelmediği için memeyi bırakır. Anne de yeterli sütün olmadığını düşünür.

Meme ucunda kısa sürede ağrı olmuşsa, yeterli sütün gelmediği saptanıyorsa ve bebek memeyi almada zorlanıyorsa emzirme tekniğinde bir yanlışlık yapılıyor diye düşünmek gerekir. Doğru bir emzirme pozisyonunda annenin memesinde acıma ve ağrı hissi olmamalıdır.

Pozisyon olaraksa karınlarınız birbirine değecek şekilde ve meme ucunu yakalamak için başını çevirmesine gerek kalmayacak biçimde bebeğinizi yandan tutun. Ağzını kendiliğinden açmıyorsa, dudaklarına parmağınızla ya da meme ucuyla dokunun. Ağzını açtığında, göğsünüze yaklaştırın. Sizin ona değil, onun size yaklaşması önemlidir. Çünkü, siz ona yaklaşacak olursanız ister istemez omuzlarınız kamburlaşır ve emzirmenin sonunda acı hissedersiniz.

Burada dikkat edeceğiniz durum: Bebeğin ağzı memeye yakın olmalı bebek memeye uzanmak için fazla çaba harcamamalı ve bütün vücudu aynı düzlemde ve size dönük olmalıdır.

Bebeğiniz emmeye başladığında, sulu ve kıvamsız ilk süt (önsüt) gelir ve susuzluğunu giderir. Bu sütün besin değeri daha az ve kıvamı daha açıktır. Kısa bir süre sonra, açlığını gidermek üzere salınan gizli süt (sonsüt) – besin değeri açısından zengin olan ve bebeğin karnını doyuracak olan süt – akmaya başlar. Bebek bunu daha rahat meme ucuna getirmek için göğsünüzü sağma refleksiyle bastırır. Siz bu noktada yardımcı olmak için göğsünüzü kavradığınız elinizle bebeğe hissettirmeden sağma hareketi yapabilirsiniz. Ya da sadece bebeğe yardımcı olmak için bastırabilirsiniz.

Bebeğiniz bir memeyi emmeyi bitirdiğinde, diğerini verin; bazıları her öğünde ikisini birden; bazıları da yalnızca birini emer. Eğer sadece bir emişte tek göğsünüzü emip doyuyorsa her öğünde farklı birini vermeniz daha uygun olur. Bebeğinizi memeden ayırırken küçük parmağınızı yavaşça ağzının kenarından içine sokun bebeğiniz parmağınızı emerken memeden ayırın.

Emzirmek canınızı acıtmamalıdır. Eğer acı duyarsanız bebek büyük ihtimalle yanlış kavramıştır bebeği nazikçe memeden ayırın ve tekrar deneyin.

En uygun poziyon:


Annenin bebeği emzirmeye başlamasından önce bebeğin ağzını açarak arandığına dikkat edin. Anne bir eliyle bebeğin kafasını desteklerken diğer eliyle göğsünü destekliyor. Emzirmenin sonuna doğru eliyle göğsünü bastırarak bebeğe yardımcı olmaya çalışıyor.

Emzirme pozisyonları >>

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.