Tahmini yumurtlama zamanı

Tahmini yumurtlama zamanı, son adet gördüğünüz dönemin başlangıç günü ile ilişkilidir. Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama zamanı adet görülme süresinin ortalaması alınarak hesaplanabilir.

Normal sağlıklı bir kadın için adet görülme sıklığı 28 günde bir tekrarlar. 5 gün sürer ve kanama 3-4 pet değiştirecek kadardır. Bunun dışında bazı istisnai durumlarda 28 günlük süre 30 güne kadar uzayabilir veya o döneme ait kanama 1-2 pet kadar daha fazlalaşmış olabilir… Bu adet düzensizliği anlamına gelmez.

Tahmini yumurtlama zamanı hesabı:

28 günlük düzenli adet dönemleri olan bir kadın, her ay adet başlangıç günden itibaren sayarsak 14ncü gün yumurtlar… (1-2 gün erken yada geç yumurtlama söz konusu olabilir…) Bu gün(ler)de korumasız olarak cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma ihitmalini %100’e yakın artırır.

Siz de yumurtlama tarihinizi hesaplatmak isterseniz, bu hesap makinası sayesinde gebeliğiniz hakkında sürecin nasıl işleyeceğini götrebilirsiniz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.