Hamilelikte Antideprasan Kullanımı

Çok zorunlu değilse almamakta fayda var. Araştırmalara göre, bazı ilaçlar ilk üç ay süresince alındığında, bebekte kalp sorunlarını ortaya çıkartabiliyor. Ayrıca hamileliklerinin son döneminde ilaç kullanan annelerin çocuklarında (kısa süreli olarak) çevreden kendini geri çekme şeklinde etkiler görülebiliyor. Ancak bu etkilerin oranları çok yüksek değil.

Yüzde üç ile dört oranında kalp sorunlarına rastlanılırken, çevreyle bağlantının olmaması yüzde 20 oranında tespit ediliyor. Önemli olan nokta, böyle bir riskle kendi durumunuzu dengede tutabilmeniz. Anne açısından bakıldığında depresyon tedavisini bırakmanın yaratabileceği (doğumda az kilo almak, tehlikeli derecede yüksek kan basıncı ve hepsinden daha sık rastlanılan doğum sonrası depresyon gibi) sıkıntılar mevcut. Kuzey Carolina Üniversitesi Perinatal Psychiatry Programı yardımcı yöneticisi Doktor Samantha Meltzer-Brody’e göre hamile kalmadan önce doktorunuzla konuşmanız önemli. Hamile veya emziren anneler için doktorların önerisi plasentaya veya anne sütüne en az karışan ilaçlardan almak.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.