Gebeliğin yaygın belirtileri

Bazı kadınlar gebe kaldıklarını çok net bir şekilde anlasa da, kadınların çoğu tipik gebelik belirtilerini yaşamaya başlayana kadar bu durumu fark etmezler.

Kadınların hepsinde bunlar görülmez ancak yaygın  görülen gebelik belirtileri arasında mide bulantısı, iştah kaybı, normalden sık tuvalete çıkma ve hassaslaşmış göğüsler sayılabilir.

Daha az yaygın olan belirtiler arasında belli bir yiyeceği veya içeceği çok fazla canınızın istemesi ya da normalde çok sevdiğiniz bir yiyecekten veya içecekten birdenbire soğuma sayılabilir.

Bazı kadınlar kokulara daha hassas hale geldiklerini fark ederler, bu durum da midelerinin bulanmasına neden olur.

Kadınların çoğu gebeliğin ilk üç ayında mide bulantısı çeker. Buna genelde “sabah bulantısı” denir ancak günün herhangi bir saatinde de meydana gelebilir.

Bulantıyı hafifletmek için, dehidrasyona uğramanızı engellemek üzere bol su için, bisküvi ve tost gibi sade yiyecekler tüketin ve baharatlı ya da yağlı gıdalardan uzak durun.

Hamileliğin ilk evrelerinde kendiniz normalden daha ağlamaklı ya da huysuz hissedebilirsiniz. Bunun nedeni hormon düzeylerinizde meydana gelen değişikliklerdir. Nasıl hissettiğinizle ilgili olarak partnerinizle, arkadaşlarınızla veya ailenizle konuşun.

Hamile olduğunuzun göstergeleri:

  • Beklenen adetin başlamaması
  • Görülen adetin niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, adet görme zamanının, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı olması)
  • Memelerde dolgunluk, hassasiyet, memeucunda koyulaşma, memebaşında karıncalanma hissi
  • Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet
  • Bulantı ve bazen kusma
  • Yorgunluk, uykuya eğilim, başdönmesi
  • Sık idrara çıkma
  • Vajina salgılarının artması

Bu belirtiler muhtemel bir gebeliğin habercisidir. Kesin bir gebelik varlığını göstermezler, zira başka durumlara bağlı da ortaya çıkabilirler. Kesin tanı için gebelik testi yapılmalı ve ultrasonda gebelik gözlenmelidir.

Adet gecikmesi

Hamileliğin ilk belirtisi adet gecikmesidir. Günümüzde duyarlı gebelik testleri ile adet gecikmesi olmadan bile hamilelik saptanabilmektedir. Gebelik tanısı kan veya idrarda koryonik gonadotropin hormonunun belirlenmesine dayanır (Beta HCG). İlk olarak yumurtlamadan 8 gün sonra bile kanda bu hormonun yükseldiği saptanabilir. Hormon düzeyinin 25 IU/L üzerinde olması gebelik olduğunu gösterir. Hormon düzeyinin 5 IU/L altında olması ise gebelik olmadığını gösterir, ara değerlerde testin iki gün sonra tekrarı gerekir. Çoğu idrar testleri de bu düzeyde pozitif çıkmaktadır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.