Emzirme

Anne sütü bebek için en ideal besindir. Bebeğinizin büyümesini sağlamak için yeterli miktarda protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve demir içerdiğinden besleyicilik açısından son derece dengelidir. Ayrıca bebeğiniz büyüdükçe farklı gereksinimlerini karşılayacak şekilde anne sütünün içeriği de değişir. Sağlık Bakanlığı (dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti), Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) anne sütünün bebek beslenmesi için en iyi süt olduğu önerisini desteklemektedir. Bunun için bir çok kampanyalar ve etkinlikler düzenlenmektedir. WHO ayrıca bebeğin ilk altı ay (26 hafta) boyunca sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini de belirtmektedir. Katı yiyeceklere geçildiğinde de emzirmeye devam edilmelidir. Emziremeyen veya emzirmemeyi tercih eden kadınların diğer seçeneklere ilişkin bilgi ve tavsiye almak üzere doktor veya ebelerine danışmaları gerekir. Bu, bebeğinizin gereksinim duyduğu besinleri almasını sağlayacağı için önemlidir.

Neden anne sütü… (49 neden)

Anne sütü nasıl etki eder?

Bebekler doğduklarında güçlü bir emme içgüdüsüne sahiptirler. Sütünüzün gelmeye devam etmesi için bebeğinizi acıktıkça, sık sık emzirmeniz gerekir. Doğumun ardından, vücudunuz anne sütü üretimini stimule eden prolaktin (bir hormon) salgılamaya başlar. İlk birkaç gün boyunca, kolostrum (ağız sütü) adı verilen koyu, sarımsı renkli bir madde gelir. Bu sıvı yağ ve protein yönünden zengindir ve bebeğiniz tarafından kolayca sindirilir. 3-4 gün sonra normal süt salgısı gelmeye başlar.

Anne sütü nasıl oluşur?

Ağız sütünün yerini normal süte bırakması 2 haftaya kadar sürebilir. Memelerden iki tür süt salgılanır; bunlardan biri sıvı ve susuzluk gideren ön süt; ikincisi ise koyu kıvamlı besleyici madde yönünden zengin son süttür. Bebeğin her ikisinden de yeterince yararlandığından emin olmak için, diğer memeye geçmeden önce bir meme tamamen boşalana kadar emzirmeye devam edilmelidir.

Bebek memeyi iyice emmeye başlayınca, bir hormon süt akışının başlamasını sağlar. Bu zamanla annede bebek her ağladığında veya beslenme saatlerinde bir refleks haline gelir.

Anne Sütü Bileşimi
Protein
kazein, whey, a-laktalbümin, laktoferrin, lizozim, immünoglobulinler ve serum albümin, taurin
Antienfektifler
antikorlar, bifidus, interferon, IgA, interferon, kompleman, lenfosit
Yağlar
Trigliseritler, çoklu doymamış yağ asitleri
Karbonhidrat
Laktoz
Vitaminler
A, D, K
Minareller
kalsiyum, demir, selenyum, flor, çinko, bakır, potasyum, sodyum
Demir Biyoyaralılığı

Ne zaman emzirmeliyim?

Yeni doğan bebekler 2-3 saatte bir acıkır. Ancak, bebeğiniz hızlı büyüme döneminde ise , daha sık beslenmesi gerekebilir. Bebeğinizi acıktığında veya beslenmek istediğini düşündüğünüzde besleyin. Emzirme işlemi sizi çok rahatsız ediyorsa, ebenizle konuşun – emzirmenin normalde canınızı acıtmaması gerekir. Bebeğiniz huzursuzsa veya kilo almıyorsa doktorunuz veya ebenizle konuşmanız gerekir.

 • Anne sütü yeterli mi…
 • Anne sütü nasıl arttırılır…

Emzirirken yapılması gerekenler

 • Emzirmeye hazırlık…
 • Emzirmeye kolay başlangıç için öneriler

Emzirme sırasında bebeğinizin gerektiği şekilde desteklendiğinden ve vücudu sizinkine dönük halde göğsünüzle aynı hizada olduğundan emin olun. Destek olarak minderlerin kullanılması işe yarayabilir.

 • Emzirme teknikleri…

Bebeğinizin tüm meme ucunu ve etrafındaki alanın da olabildiğince büyük bir kısmını (areola) ağzına alması gerekir. Bu sayede ağzına yeterli miktarda süt akışı gelecektir. Kısa bir emme hareketinden sonra yutma sesinden başka bir ses çıkarmayan güçlü, istikrarlı çene hareketleri başlar.

Bebeğinizi her iki memenizden de emzirin ve bir meme boşalmadan diğerine geçmeyin. Ancak bebeğiniz ikinci memenize geçmeden doyabilir. Bu durumda bir sonraki emzirmenize bu memeden başlayın.

 • Başarılı emzirmenin işaretleri…

Besledikten sonra, bebeğinizin gazını çıkarmasını sağlayın. Bebeği göğsünüze dayayarak kucağınızda tutun ve hafif hareketlerle sırtını ovalayın.

Emzirmenin Yararları

Bebek için faydaları:

Yeni doğmuş bir bebeğin bağışıklık sisteminin olgunlaşması ve antikor üretmesi zaman alır. Annenin antikorlarıyla dolu olan anne sütü bebeği kendi bağışıklık sistemi devreye girene kadar çeşitli enfeksiyonlardan korur.

Ayrıca anne sütü bebek tarafından kolaylıkla sindirilir ve zaman içinde bebek büyüdükçe değişen gereksinimlerini karşılamak üzere sütün içeriği de değişir.

Anne sütü bebeğin çocukluk döneminde ve ileriki yaşlarda alerji, diyabet ve belli kanserlere yakalanma riskini azaltabilir.

Biberonla beslemeden farklı olarak, emzirme bedavadır, herhangi bir ekipman veya sterilizasyon işlemi de gerektirmez.

Anne için faydaları:

Emzirme uterusun (rahim) gebelikten önceki boyutuna geri dönmesine yardımcı olur.

Kilo vermeye ve regl öncesi sendromların hafiflemesine de yardımcı olabilir.

Ayrıca annenin yeni doğmuş bebeğiyle birlikte rahatlamasını ve bu zamanın birlikte keyfini çıkarmalarını da teşvik eder.

 • Anne sütünün bebeğe faydaları…
 • Anne sütünün ileri yaşta faydaları…
 • Emzirmenin anneye faydaları…
 • Emzirmenin topluma faydaları…

Öneriler

Sağlıklı beslenme

Dengeli ve zengin çeşit içeren bir beslenme ve bol su içme (günde sekiz bardak) emzirme sırasında büyük önem taşır. Anne ve bebeğin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Alkol ve nikotin bebeğin sindirimini zorlaştırabileceğinden, bunlardan kaçınılmalıdır.

Emzirmeyi mamayla kombine etmek istiyorsanız, önce emzirmenin rayına oturduğundan emin olun. Biberonla mama vermeden emzirmeye geçmek, emzirmeden mamaya geçişten daha zordur. Anne sütü sağılarak biberona konabilir ve daha sonra kullanılmak üzere buzdolabında saklanabilir veya dondurulabilir. Çalışıyorsanız ve ancak günün belli saatlerinde bebeğinizi emzirebiliyorsanız, bu oldukça pratik bir çözümdür. Sütün sağılması ve saklanması…

Gebelikten korunma

Emzirme hamile kalmanızı engelleyebilir. Bunun olabilmesi için:

 • Altı aylıktan daha küçük bir bebeği tam olarak emziriyor olmanız gerekir.
  Başarılı emzirmenin işaretleri…
 • Bebeğinize başka herhangi bir yiyecek ve içecek vermemeniz gerekir, böylece hiçbir emzirme kaçırılmamış olur.
 • Bebeğinizin doğumundan beri normal regl kanamalarınızın kesilmiş olması da gerekir.

Tüm bu koşullara uysanız dahi, hala gebe kalabilme ihtimaliniz vardır. Bu nedenle prezervatif, sadece projesteron içeren hap veya rahim içi araç (spiral) gibi ek önlemler de alın. İlaçlar ve emzirme…

Emzirme Sorunları

Emzirmeyle ilgili sorunların çoğu bebeğin pozisyonunun doğru olmamasından kaynaklanır. Bu sorun bazı basit değişiklikler yapılarak kolayca çözülebilir. Ebeniz size bu konuda tavsiye verebilir. Emzirme sorunları…

 • Özellikle ilk birkaç hafta boyunca, bir emzirme rutini oturtmaya çalışırken memeler sertleşir ve süt dolar. Memelerinizin üzerine ılık kompres (tülbentle) yaparak ve aşağı doğru masaj yaparak süt akışını teşvik etmeyi deneyin. Meme bakımı…
 • Meme ucunda çatlaklar oluşabilir. Yanlış emzirme yöntemleri ve göğüs uçlarının sürekli nemli bırakılması nedeniyle meydana gelir. Meme ucu kızarmış ve akıntılıdır. Sızlama şeklinde ağrı hissedilir. Anne emzirme esnasında acı çektiğinden bebeği gerektiği kadar besleyemez.
 • Emzirmenin ardından bebeğiniz bir memeyi tam olarak boşaltmamışsa, kalan sütü sağabilirsiniz. Bu sayede üretilen süt miktarı aynı kalır ve sağılan süt daha çok besleme için – örneğin bebeğiniz hızlı büyüme dönemindeyse – kullanılabilir. Sütün sağılması ve saklanması…
 • Grip benzeri belirtiler yaşıyorsanız, memeleriniz ağrılıysa ve kırmızı lekeler oluştuysa mastit (meme iltihabı) olmuş olabilirsiniz. Mastit tüplerden (kanallardan) birinde meydana gelen tıkanma sonucu ortaya çıkan bir meme enfeksiyonudur. Genellikle antibiyotik kullanılarak tedavi edilir. Emzirmeye devam etmek sütünüze veya bebeğinize herhangi bir zarar vermez.

Yardım alma

Emzirme sorunları yaygın görülür. Hem anne hem de bebek için emzirmeye alışmak zaman alabilir. Ancak, emzirmenin anne ve bebek için sayısız yararı olması nedeniyle gayret etmenize değer. Bunun için ülkemizde mevcut Ana-Çocuk Sağlığı Merkezlerini, bunların bulunmadığı yerlerde sağlık ocaklarını veya direk doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz.

ANA ÇOCUK SAĞLIĞI VE AİLE PLANLAMASI MERKEZLERİ

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Konya

Ayrıca sitemiz Anne Sütü, Lohusalık ve Bebeğinizle ilgili sorularınızı 7 gün /24 saat yanıtlamaktadır. Yorum yazarak sorularınızı iletebilirsiniz.

saglikdanisma.NET/Annesütü

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

 1. merhabalar,benim 4 aylık bebeğim var.ve emziriyorum.sorunum şu,sağ göysümü almıyor.ve pompayla sağmak zorunda kalıyorum.ancak bu konuda başarılı olamıyorum.göğsümde sertlik meydana geldi.herhangi bir ağrı yaratmıor ama sağarkende sıkarak masajla boşaltmaya çalışıyorum.ama çoksert ve olmuyor ne yapabilirim.tşk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.