Emzirme pozisyonları

[bol name=”Emzirme”]

  • Emzirmeye hazırlık…
  • Emzirmeye kolay başlangıç için öneriler

Emzirme sırasında bebeğinizin gerektiği şekilde desteklendiğinden ve vücudu sizinkine dönük halde göğsünüzle aynı hizada olduğundan emin olun. Destek olarak minderlerin kullanılması işe yarayabilir.

  • Emzirme teknikleri…

Bebeğinizin tüm meme ucunu ve etrafındaki alanın da olabildiğince büyük bir kısmını (areola) ağzına alması gerekir. Bu sayede ağzına yeterli miktarda süt akışı gelecektir. Kısa bir emme hareketinden sonra yutma sesinden başka bir ses çıkarmayan güçlü, istikrarlı çene hareketleri başlar.

Bebeğinizi her iki memenizden de emzirin ve bir meme boşalmadan diğerine geçmeyin. Ancak bebeğiniz ikinci memenize geçmeden doyabilir. Bu durumda bir sonraki emzirmenize bu memeden başlayın.

  • Başarılı emzirmenin işaretleri…

Besledikten sonra, bebeğinizin gazını çıkarmasını sağlayın. Bebeği göğsünüze dayayarak kucağınızda tutun ve hafif hareketlerle sırtını ovalayın.
[/bol]
[bol name=”Tek Bebek İçin”]


Beşik Tutuşu:

Yaygın kullanılan bir pozisyondur. Anne ile bebek mümkün olduğunca yakındır. Ayrıca anne yeni doğmuş bebeğine de arkadan destek olarak ona yardımcı olmaktadır. Özellikle yeni doğmuş bebekler veya henüz vücuduna şekil vermekte güçlük çeken bebekler için kullanılabilecek bir poziyon.

Ters Beşik Pozisyonu:

Bebeğe sahip olmayı ve memeyi yönlendirmeyi kolaylaştıran bir pozisyon. Bebek yine aynı beşik pozisyonundaki gibi. Ancak bu sefer bir el bebeğin kafasını ensesinden kavrayarak memeye yönlendirirken, kol bebeği sırttan destekliyor. Diğer el de memeyi sağma hareketi yaparak bebeğin daha rahat süt içmesine yardımcı oluyor.

Bu pozisyonda bebek sağ memeyi emerken sağ el memeyi sağar, sol el bebeği destekler.

Çanta Pozisyonu:

Göğüslerine hakim olmak isteyen (nasıl beslediğini görmek isteyen) büyük göğüslü bayanlar veya bebeği karın bölgesine yaklaştıramayacak olan anneler (mesela, sezeryanla doğum yapanlar) için uygun bir pozisyon.

Yanlız burda dikkat etmeniz gereken nokta bebeğin tam anlamıyla yastıkla destekleniyor olması… Kıç tarafı ve beli arkada aynı hizada destekleniyor mu? Biraz yukarda bile olsa bu pozisyonda eğilmeniz gerekir bu da sizi emzirme esnasında yorar.

Bu pozisyonun avantajı, diğer eliniz sürekli boştadır. İster göğsünüze isterseniz bebeğinizin durumuna boştaki eliniz sayesinde müdahalede bulunabilirsiniz. Eğer bebeğiniz emerken nefes alma problemi yaşıyorsa bu pozisyon sizin için faydalı olacaktır.

Yatay Pozisyon:

Dinlenen ya da bebek uyurken emzirebileceğiniz bir pozisyon. Sezeryan doğum yapan anneler için de ideladir.

Önemli nokta bu pozisyonda annenin sırt ve belinin mümkün olduğunca yastıklarla desteklenmiş olmasıdır. Anne emzirme esnasında yorulmamalı ve ağrı hissetmemelidir. Bebek serbets olan el yardımıyla memeye yönlendirilir ve enseden desteklenebilir. Bebek için de yastık destekleri faydalı olacaktır.

Atabiner gibi:

Eğlenceli bir pzoisyon gibi duruyor ama burnu akan veya kulak problemi olan bebekler için ideal pozisyon. Tabii bu pozisyon için bebeğin biraz büyümüş ve oturma kabiliyetini kazanmış olması gerekir.

[/bol]
[bol name=”İkiz Bebek”]

Çitft Beşik:

İkizleri olanlar için aynı anda beslemenin kesin ve hızlı çözümü diyebiliriz. Biri birine, biri birine… 🙂

Çift Çanta:

Biraz maharetliyseniz çanta yöntemini ikizlerinize de uygulayabilirsiniz. Resimdeki model anne sanırım biraz hassas olduğu için elleriyle bebeklerin başını desteklemek yerine göğüslerini kapatmaya çalışıyor. Tabii aslında mutlaka ellerinizle bebeklerinize sahip olmalısınız, Allah korusun kayabilirler… 🙂

Atabinen İkizler:

Bu artık bebekleri büyümüş rahatını bilen ikiz anneler için bir yöntem. Gerçi bebeklerde hallerinden memnun görünüyorlar.

[/bol]
[bitir]

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

4 yorum

  1. çok güzel bir noktaya değinmişsiniiz nw güzel bnmde ikizlerim vr erkekler biz çifft beşik pozisyonunu tercih ediyoruz daha doğrusu oğluşlarım. ikside birbirine bakıyo çok çekeliolar mememi acıyo biraz napmalıyım oyuncak veriorm bu seferde yere yada bana atıolar sizce napmalıyım

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.