Adet Döngüsü

saglidanismaozelKadınlar fizyolojileri gereği 21 ile 35 gün arası değişen bir sirkülasyonla hormonsal değişime uğrarlar. Bu değişim esnasında hem beyinden hem de yumurtalıklardan salınan hormonlar etkilidir. Etki yeri rahim (uterus)dur. Böylece rahim döllenen yumurtanın muhafazası için uygun hale getirilir. Eğer yumurta döllenemeyecek olursa döngü sonunda rahim yeniden hazır hale getirilmek için artıkları atılır. Regl, Adet, Mens, Menstrüyasyon, Aybaşı, Kanama aynı durumdan bahseder.

İlk Gün

Rahim yatağı döllenme yoksa kanamaya başlar. Kanamanın başladığı gün “İLK GÜN”dür. Bu “ilk gün” hem Menstrüel Döngünün, hem de Gebelik oluşmuşsa gebeliğin ilk günü olarak kabul edilir. Hamile kalmak için ne zaman cinsel ilişkiye gireceğinize de bu günden başlayarak hesap etmelisiniz.

Adet-Donemi-rahim-anatomisi1

Hamile Kalmak

Detaylı görmek için resime tıkayın.Kanamaya başladığınız ilk günden itibaren sayarsak (21-28 günlük periyotlarla düzenli adet görenler için) 12-14ncü günler Gebe Kalmak İçin en ideal günlerdir. Zaten bu günlerde kendinizi daha rahat, mutlu ve istekli hissediyor olacaksınız. Vücut ısınız biraz daha artmış olabilir, vajinada her zamankinden daha fazla (saydam) akıntı vardır.

Hamile kalmak isteyen anne aday adayları 12 ve 14ncü günlerde arada bir gün cinsel perhiz uygulayarak eşleriyle cinsel ilişkide bulunmalıdırlar. Hamile kalıp kalmadığınızı ancak adet gecikmesi durumunda idrarda gebelik testi (ucuz – kendiniz yapabilirsiniz – kesin sonuç vermez) veya kan b-HCG düzeyi bakılarak (doktor kontrolünde) veya Ultrasonla gebelik kesesinin görülmesiyle (doktor kontrolünde – kesin sonuç) öğrenebilirsiniz.

Eğer gebe kalmayı düşünmüyorsanız bu 12-14ncü günlere 2’şer gün daha eklemeli (10-16ncı günler) bu günlerde cinsel ilişkide bulunmamalısınız. NOT: Hiçbir Doğum Kontrol Yöntemi %100 koruyuculuk SAĞLAMAZ!

Adet Gecikmesi

Mesntrüel Döngü ortalama 28 günde bir tekrarlanır. Bu 28 gün genel bir tabirdir. Kişiden kişiye adet döngü süresi değişebilir. Hatta aynı kişide bazı aylarda 1-2 gün gecikebilir veya erken gelebilir. Bu tamamen kadının o ayki ruh durumundan tutunda mevsimsel değişikliğe, iş stresinden – herhangi infeksiyöz bir rahatsızlığa kadar herhangi bir sebepten kaynaklanabilir.

Ne zaman doktora gitmeli?

Eğer kanama düzenli değilse; Her ay belli bir zaman aralığında gerçekleşmiyorsa. Bir ay 28, diğer ay 36, sonraki ay 21 gibi… Veya 21 günden az ya da 35 günden uzun süren menstrüel bir döngü söz konusuysa…

Olması gerekenden fazla kanıyorsa; normalde bir günde 1-2 pet harcamalısınız. 3 ve daha fazla pet değiştirecek kadar kanamanız varsa, sizi halsiz yorgun bırakıyorsa, AĞRI varsa, bir başladı mı 7 günden fazla devam ediyorsa, döngü esnasında anlamsız şekilde ara ara kanamalarınız oluyorsa…

Hiç kanama olmuyorsa…

 

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.