Hamileler için DHA, Omega – 3

Omega-3 vücudumuzun ihtiyacı olan ancak vücut tarafından üretilemeyip dışardan alınması gereken yağ asitleridir. Hamile kadınların en az hamile olmayan kadınlar kadar Omega-3’e ihtiyaçları vardır. İhtiyacın büyük kısmını da DHA oluşturur. DHA anne adayları kadar anne karnındaki bebeklerde de beyin, retina, kalp ve sinir sisteminin diğer bölgelerindeki hücrelerinin gelişimini ve hayatın tüm aşamalarında düzenli çalışmalarını sağlar.

Omega-3 asitleri arasında en önemli yerlerden birine sahip olan DHA vücudumuzdaki hücre zarlarının önemli bir bileşenidir. Beyindeki Omega-3 yağ asitlerinin %60’dan fazlasını tüm yağ asitlerinin ise %10-15’ini temsil eder. Bu nedenle DHA, beyin temel yapı taşı olarak kabul edilir. Retinadaki omega yağ asitlerinin %93’ünden fazlasını temsil eder. Aynı zamanda kalp dokusunun önemli yapısal bir bileşenidir.

Hamilelerin herkesten daha fazla DHA takviyesi alması gerekiyor

Planlı gebelik, gebelik ve laktasyon (emzirme) dönemlerinde DHA’ ya ihtiyaç vardır. DHA anne karnındaki bebeğin kognitif (algı, kavrama gibi…) ve görme yeteneğini geliştirir. Gebelik öncesinde annenin kanında DHA yeterli derecede olduğu takdirde bebek DHA’yı anneden yeterli derecede alabilir. Bu yüzden planlı gebeliklerde DHA anne ve bebeği için önemlidir.

detail_dha_epaDHA gebelik boyunca,

  • Erken doğum riskini, gebelik süresini uzatarak azaltır.
  • Düşük doğum ağırlığını önler
  • Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) riskini azaltır
  • Bebeğin göz, beyin ve sinir sisteminin düzgün gelişimi üzerinde olumlu etkiler yapar.
  • Bebeğin mental, motor, kognitif ve nörolojik gelişimini olumlu yönde etkiler
  • Bebeğin sağlıklı bağışıklık sistemi gelişimini destekler.

DHA doğum sonrası depresyonu oluşumu riski ve hafıza problemlerini azaltıyor

DHA laktasyon (emzirme) döneminde, süte geçtiği için, bebeğe süt verildiği sürece DHA alımına devam edilmelidir. Yapılan araştırmalarda bu yağ asidinin doğum sonrası depresyonu oluşumu riski ve hafıza problemlerini azalttığı ve anne sütünün artırılmasında etkili olduğu da görülmüştür.

FAO/WHO/EFSA* tarafından DHA’nın minimum alım miktarı bu dönemlerde 200 mg olarak belirlenmiştir.

DHA mı? EPA mı?

DHA ve EPA, omega-3 yağ asitlerinin kısaltılmış isimleri:

DHA: Docosa Hexaenoic Acid

Beyin/bellek ve göz sağlığında önemli.

EPA: Eicosa Pentaenoic Acid

Damar sağlığı, pıhtılaşma sistemi ve kalp sağlığında önemli.dhaepa2

Vücudumuz bunların ikisini de üretemiyor. Onları ya hazır olarak kazanmak zorundayız –ki hazır şekilleri sadece hayvansal gıdalarda bulunuyor, balıkla, süt ürünü, et ve yumurtayla kazanılıyor- ya da bitkisel omega-3 olarak da bildiğimiz Alfa Linoleik Asit (ALA) den zengin bazı bitkisel gıdaları bol ve sık -keten tohumu, ceviz, semizotu, yeşil yapraklı sebzeler- yememiz lazım.

Bitkisel omega-3 olan ALA’yı karaciğerlerimiz EPA ve DHA’ya çeviriyor. Ama yine de en iyisi EPA ve DHA’yı hayvansal besinlerle kazanmak.

GIDALARDA İKİSİ DE VAR! Yani her gün mutlaka bir takviye omega-3 hapı almak zorunda değiliz.  Yeter ki yukarıdaki besinleri yeteri kadar yiyelim.

  • Eğer bedenimizde kâfi miktarda DHA ve EPA’mız varsa bunlar bizi kalp krizlerinden, aritmilerden, damar sertliğinden korumaya yardımcı oluyor.
  • Kan basıncımızı ayarlamada destektir. Eklemlerimiz daha sağlam ve kaygan hale geliyor.
  • Depresyon ve benzeri ruhsal sorunlarla karşılaşma ihtimalimiz azalıp belleğimiz güçlü kalıyor.
  • Zihni daha berrak, zekâsı daha güçlü, gözleri daha iyi gören, bedeni daha iyi gelişen daha başarılı, zeki, uyanık, cin gibi çocuklara sahip oluruz.
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.