Sertleşme Sorununun Nedenleri

Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, pek çok hastalığın sertleşme sorununa yol açtığının bilinmediğine dikkati çekiyor. 2002 kuruluşundan bu yana 196.000 kişinin danışmanlık için aradığı, bunlardan bu 10 yıla yakın süre içerisinde 39.000’ine uzman doktorların bire bir yanıt verdiği “0212 282 01 01” no lu danışmanlık hattı sonuçları ilginç verileri ortaya çıkarıyor.

Cinsel problemlerin altında altta yatan önemli tıbbi sorunlar incelendiğinde: Sertleşme probleminden yakınan hastaların %34’ünde yüksek tansiyon, %15inde şeker hastalığı, %13ünde kalp hastalığı görülüyor.

BU HASTALIKLAR SERTLEŞME PROBLEMİ YAPABİLİR

erkek-cinsel-problemHattat, cinsel problemlerin altında pek çok hormonal, damarsal, sinirsel, psikolojik sebep olabileceğine dikkati çekiyor. Ancak özellikle etkili olan hastalıkları şöyle özetliyor:

Kalp-damar hastalıkları:
Hattat’ göre sertleşme fonksiyonunun gerçekleşmesinde en önemli rol damar yapısında olduğundan damar sorunları sertleşme problemine yol açan ana faktörlerden.

Damar yapısında arterioskleroz denilen ve damar sertliği olarak da bilinen problem, penise giden kan akımının azalmasının en büyük nedeni. Sigara kullanmak, yüksek kolesterol seviyeleri ve şeker hastalığı arterioskleroza yol açarak, sertleşme sorunun oluşmasına katkıda bulunuyor. Bunun dışında penise giden damarlara olan bir travma da yüksek düzeyde olmasa bile sertleşme sorununa yol açabiliyor.

Yüksek kan basıncı kan damarlarınızın sertleşmesine ve daralmasına neden olabiliyor. Bu da kanın penise akışını kısıtlar ve sertleşme sorununa neden oluyor. Ek olarak, yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar sertleşme sorununun kaynağı olarak gösterilebiliyor. Yüksek kan basıncı gibi, kalp hastalığı ve yüksek kolesterol de kanın penisinize akışını etkileyerek sertleşme sorununa neden olabiliyor. Sertleşme sorunu bulunan erkeklerde, buna eşlik eden hastalık bulunma riski de daha yüksek.

Şeker hastalığı

Sertleşme sorunu şeker hastalığının ilerlemesiyle ortaya çıkabildiği gibi, bazı hastalarda ise şeker hastalığının ilk belirtisi olarak görülüyor. Şeker hastalığı durumunda, hem büyük damarlarda hem de penise kan taşıyan daha küçük kan damarlarında da bazı sorunlar oluşuyor. Bunlara ek olarak sertleşme işlevinde yer alan sinirlerin de hasar görmesi erkeklerin %50 ile 70’ini sertleşme bozukluğuna yatkın hale getiriyor. Şeker hastası olan erkeklerde sertleşme sorununun görülme olasılığı normal erkeklere göre üç kat daha fazla. Şeker hastalığı tanısı konulduktan yaklaşık 10 yıl sonra, hastaların yarısında sertleşme sorunu görülüyor. Buna ek olarak şeker hastası olan erkeklerde sertleşme sorunu normal erkeklere göre daha erken dönemlerde ortaya çıkıyor. Bu nedenle şeker hastalığı olan erkeklerin kan şeker seviyelerini kontrol altında tutmaları, kalp-damar ve beyin sistemi kadar cinsel fonksiyonlarına da yardımcı oluyor.

İleri yaş:
Tüm cinsel fonksiyonlar gibi sertleşme işlevi de yaşla birlikte bazı değişimler geçirir. Yaşınız ilerledikçe sadece sertleşme fonksiyonunuzda değil diğer cinsel işlevlerinizde de bazı değişimler fark edersiniz. İleri yaşla birlikte cinsel istek ve uyarılma yeteneği azalıyor. Penis hassasiyeti azaldığından sertleşme elde etmek için daha çok uyarı gerekiyor. Bunun yanı sıra sertleşme kalitesi, süresi ve sıklığı ile gece sertleşmelerinin kalitesi de düşüyor. Orgazm gücü ve boşalma kuvveti azalır, meni sıvısının hacmi küçülüyor. Cinsel aktivite sıklığı da ileri yaşla birlikte azalma eğilimde.

Tüm bu değişikliklere neden olan ve ileri yaşla birlikte ortaya çıkan pek çok faktör var. Örneğin kandaki testosteron seviyeleri ilerleyen yaşla birlikte azalıyor. Damarsal sorunlar ve damar sertliği daha sık görülüyor. Yine yaşlanma sürecinde penis yapısında, damarlarında ve sinirlerinde pek çok değişim meydana geliyor. Bunlar sertleşmeyi sağlayan ve önleyen uyarılar ile penise giden kan akımını bozabiliyor. İlerleyen yaşla birlikte artan performans heyecanı ve depresyon gibi sorunlar da sertleşme problemine katkıda bulunuyor.

Burada en büyük problem, yaşlanmayla cinsel fonksiyonlarda meydana gelen bu değişimleri yaşı ilerleyen kişilerin normal kabul etmesidir.

Çoğu kişi sertleşme fonksiyonunun yaşlandıkça doğal olarak azaldığına inanıyor. Evet, yaşlanma sertleşme problemi için en büyük risk faktörü ancak tek başına sertleşme problemine yol açmaz. Yaşın yanı sıra diğer sağlık koşulları, ilaçlar ve yaşam biçimi gibi normal kan akışını değiştiren her faktör sertleşmeyi etkiliyor. Bu sağlık durumlarından bazıları, erkekler yaşlandıkça daha sık olarak ortaya çıkmaya başladığından sertleşme sorunu da ilerleyen yaşla birlikte daha sık görülüyor.

Bu sorunları kaçınılmaz bir son olarak gören pek çok yaşlı erkek doktora başvurmayarak cinselliği tamamen unutma yoluna gidiyor. Oysa günümüzde – kaç yaşında olursanız olun- ilaç tedavileri başta olmak üzere çeşitli tedavi seçenekleri ile cinsel sorunların üstesinden gelmek mümkün.

İlaçlar
Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sertleşme sorununun ilaç mı, yoksa ilacın tedavi ettiği hastalık nedeniyle mi oluştuğunun anlaşılması. Çünkü depresyon, endişe hastalıkları veya damar sertliği gibi sağlık sorunlarında hem altta yatan hastalık hem de bu sorunları tedavi etmekte kullanılan ilaçlar sertleşme fonksiyonlarını zedeleyebiliyor. Hattat yine de bazı tansiyon ilaçlarının, depresyon ve endişe ilaçlarının, uyku hali yaratan sedatiflerin ve bazı hormonların sertleşme sorununa yol açabileceği konusunda uyarıyor: “Eğer yeni başladığınız bir ilaç sonrası sertleşme problemi yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmeli, ilacınızın böyle bir etkisi olup olmadığını öğrenmelisiniz. Doktorunuz gerektiğinde ilaç değişikliğine giderek bu sorunu aşmanıza yardımcı olacaktır.

Psikolojik Sorunlar:
Duygusal sorunlar, aşırı endişe veya stresin sadece cinsel isteksizlik yaratmaz, sertleşme problemi ve erken boşalmaya da yol açar. Özellikle depresyondaki erkeklerde sertleşme problemi sık görülüyor. Sertleşme problemi bazı durumlarda hastanın sosyo-kültürel durumu, eğitim düzeyi, cinsel bilgisi gibi gelişim ve büyüme şartları nedeniyle oluşuyor. Bazı kişilerde ise performans heyecanı, depresyon ve ilişki gerginlikleri sertleşme sorununa yol açıyor. Fiziksel bir nedenden dolayı sertleşme sorunu yaşayan erkekler kendilerini aynı zamanda depresyonda, stresli ve endişeli hissedebilirler.

Hormonal Problemler:
Erkeklerde testosteron hormonunun eksikliği özellikle sertleşme problemine yol açar. Testosteron düşüklüğü yaşayan erkeklerde cinsel istek ve ilgi azlığının yanı sıra sertleşme kalitesinde ve süresinde de azalma meydana geliyor. Bunun yanında kandaki prolaktin hormonunun yüksekliği de sertleşme sorunu, cinsel istek azlığı ve kısırlığa yol açabiliyor. Tiroit hormonunun normalden fazla veya az salgılandığı durumlar da nadiren sertleşmeyi olumsuz etkileyebiliyor.

Sinirsel Nedenler:
İnme, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı, omurilik hasarı yaratan bir travma veya tümör, kasık bölgesini ilgilendiren cerrahi, radyasyon veya travma ile şeker hastalığı ve multiple skleroz gibi sağlık sorunları da, beyin ve omurilikle birlikte vücuttaki sinirler de etkilendiğinden sertleşme problemi oluşabilir.

Cerrahi operasyonlar:
Beyin veya omurilik hasarı yaratan bir operasyon, sinir yollarına zarar vererek sertleşme sorununa yol açabilir. Yine mesane, prostat veya rektum (makat) bölgesindeki sinirlere hasar veren kasık bölgesine uygulanan cerrahi işlemler, kalp-damar hastalıkları için yapılan operasyonlar veya penisin damar yapısını bozan bir operasyonlarda da sertleşme sorunu oluşturabilir.

Radyoterapi
Prostat, mesane ve rektum bölgesine uygulanan radyoterapi de damar ve sinirleri etkileyerek sertleşme problemine neden olabiliyor.

Kronik böbrek yetmezliği
Kronik böbrek yetmezliği sorunu olan erkeklerin –aynı şeker hastalığında olduğu gibi- yaklaşık yarısında sertleşme problemi bulunur. Bu sorun yüksek tansiyon, prolaktin hormonunun yüksekliği, toksin birikimi, damar sertleşmesi gibi çeşitli faktörlerin birleşmesiyle ortaya çıkıyor.

Diğer sorunlar:
Hattat son olarak, erkeklerde sonradan gelişen penis eğrilikleri, penis travmaları, karaciğer hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, uykuda solunum durması (apne), prostat sorunlarının sertleşme sorununa neden olabilen diğer sağlık problemleri olduğunun altını çiziyor..

PROSTAT HASTALIKLARI DA SERLEŞME SORUNU YARATABİLİR
Prostata bağlı alt idrar yolu şikayetleri de sertleşme sorunu yaratabiliyor. Yapılan bazı çalışmalar bu şikayetlerin derecesi arttıkça sertleşme sorunu riskinin de arttığını gösteriyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.