Uyuklama Hipoglisemiden Kaynaklı Olabilir’mi ?

İskoçyanın başkenti olan Edinburgh‘da bulunan Queen’s Medical Research Institutedan (Kraliçenin Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü) Rebecca Reynolds ile iş arkadaşlarının yaptığı bir çalışma  olan Tip 2 diyabetli yaşlıların gittikçe artan gündüz uyuklama halinin ciddi ağır hipoglisemi kaynaklı olabileceğini ortaya koydu.

Gündüz yorgunluğunun ağır hipoglisemiyle ilgili olup olmadığını belirlemek için araştırmacılar Edinbugh Tip 2 Diyabet Çalışma Grubu’ndan 898 hasta üzerinde çalıştılar.Geniş çaplı bir gözlemleme çalışmasının alt grup analizine göre, gündüz uyuklama haline ilişkin iki farklı ölçüm yapıldı.

Ortalama voşlon 67.9 olan diyabetIiler uyku bozukluğuna bağlı olarak, nefes alma tarzları ve gündüz yorgunluğuyla ilgili iki anket doldurdular ve ağır hipoglisemileri olup almadığı üzerine araştırma yapıldı.

Reynolds ile meslektaşlan roporlarında, bu durumun hipoglisemi için bir risk faktörü olabileceğini belirttiler.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.