Şeker Hastalığı ve Kilo Sorunu (Diabetes Mellitus)

Kandaki şeker düzeyini kontrol altında tutan insülin hormonunun yetersizliği durumunda şeker hastalığı ortaya çıkar. Kandaki insülin miktarı bazen kısmi olarak azalmıştır. Bazı vakalarda ise insülin tamamen yoktur. Kandaki işeker düzeyi, kişinin aç veya tok oluşuyla sıkı bir ilişki içindedir. Normalde açlık kan şekeri 110 mg/dl’nin üstüne çıkmamalıdır. Yaşın ilerlemesiyle 110 mg olan üst sınır biraz daha fazla olabilir. Bu durum belirli miktarları aşmamak koşuluyla normal olarak kabul edilebilir. İki cins şeker hastalığı vardır.

Tip I şeker hastalığı ‘İnsüline bağımlı şeker’ olarak adlandırılır. İnsülin hormonu pankreas adı verilen bir iç organ tarafından salgılanır. Bu organın insülin imal eden hücreleri hasara uğradığında şeker hastalığı ortaya çıkar. Pankreasta ortaya çıkan hasar virüsler tarafından yapılabildiği gibi, vücudun bağışıklık sisteminin bozulmasına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Genelde ; çocukluk çağında, daha nadir olarak da buluğ çağındaki kişilerde ortaya çıkar. Tip I şeker hastalarının tedavisinde daima insülin hormonu enjeksiyonuna gereksinim vardır.

Tip II şeker hastalığı şişmanlıkla yakın ilişki içindedir. Şeker hastalarının % 85’i tip ikiye dahildir. Genellikle 40 yaşın üstünde ve normalden fazla kiloya sahip kişilerde görülür. Özellikle anne ve babası kilolu olan kişilerin I beslenmelerine çok özen göstermeleri gerekir. Kilolu ailelerin çocuklarının 1 da kilolu olma riski, normal kilolu ailelerin çocuklarından daha fazladır. Tip II şeker hastalığında vücut normalden fazla insülin salgılar.

Bunun sebebi yağ dokusunda, sitokin adı verilen maddenin daha fazla üretilmesidir. Şişman kişilerde normalden fazla yağ dokusu olduğundan daha fazla insüline gerek duyulur. Daha sonra da bu aşırı kullanım, insülin aktivitesinde azalmaya yol açar. Şekeri parçalayan bu hormonun azalmasıyla kanda şeker oranı yükselir. Böylece tip II şeker hastalığı ortaya çıkar.

Beslenmeye dikkat edilmesiyle tip II şeker hastalığından kurtulmak mümkün olabilir. Bunun için ideal kilonun üzerine çıkmamalıyız. Eğer kilomuz normalin üstünde ise en kısa zamanda normal kilomuza geri dönmeliyiz. Bazı riskler karşısında yapacak fazla bir şeyimiz olmayabilir. Buna karşın kilo almamak ve ideal kiloyu korumak büyük ölçüde elimizdedir. Özellikle anne veya babasında tip II şeker hastalığı olup ta kilosuna dikkat etmeyenlerin hasta olduktan sonra yakınmamaları için çok dikkatli olmalarını öneriyoruz.

Tıbbın diğer dallarında da olduğu gibi, hastalıkları tedavi etmenin maliyeti, onlardan korunmamız için alacağımız önlemlerin maliyetlerinin çok üstündedir. Sadece maddi anlamda olaya yaklaşmamak gerekiyor.Fazla kilonun vücudumuzda yapacağı tahribat sağlımızı bozacağından yaşam kalitemiz de buna paralel olarak düşecektir. Damak tadının peşinden gitmenin maliyetini orta yaşlarda sırtlanmak ve üzülmek istemiyorsak çok erken yaşlarda önlemimizi almalıyız.

Şeker hastalığı genellikle sinsi seyreder. Buna rağmen bazı belirtilerin dikkatli bir şekilde gözlenmesiyle hastalık erken safhada yakalanabilir. Erken dönemde teşhisin konulması, vücutta kalıcı bozuklukların önüne geçmek bakımından çok önemlidir. Bu bakımdan aşağıda sayılan belirtilerin dikkate alınması yararlı olur.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.