Şeker Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi ?

Vücuda besinlerle alınan yağlar, karbonhidrat ve proteinler mide ve barsakta küçük parçacıklara ayrılarak, kana karışırlar. Bu gıdalar içinde şeker cinsine ait gıdaların (glükoz) hücrelere girebilmesi “İnsülin” adı verilen hormon sayesinde olur.

Bu hormon, pankreas denilen, midenin ve 12 parmak barsağının altında bulunan, çeşitli hormonlar salgılayan bir organda yapılır.Hücreye giren şeker, vücudun enerji ihtiyacını karşılar. Pankreas eğer herhangi bir sebepten ötürü İnsülin üretemez ya da az üretir duruma gelirse veya insülin yeterli olduğu halde etkisini göstermezse, hücreye giremeyen şeker, kanda birikir.

Bu şeker hastalığının acil (Akut) bir komplikasyonudur, hastalık belirtilerinin farkeditmemesi veya doktora gidilmemesi durumunda kişi bu semptomlara maruz kalabilir. Ancak sağlık sistemi iyi olan devletlerde bu çok nadir rastlanan bir durumdur.

Şeker hastalığı, kronik (süreğen yaşam boyu süren) bir hastalık olduğu için zaman içinde komplikasyonları yani organlarda yan tesirleri ortaya çıkar.Bu komplikasyonların ciddiyeti ve ne zaman olacağı hastalığın tedavisindeki başarıya bağlıdır.

Daha ziyade çocuk ve gençlerde görülen Tip 1’şeker hastalığının tedavisi için çocuk hastalıkları bölümüne bakınız.

Tip 2 şeker hastalarının öncelikle hastalıkları konusunda çok iyi şekilde bilgilendirilmeleri ve bu bilgileri yaşama geçirmeleri sağlanmalıdır.

Şeker hastalarının şeker komasına kadar ilerleyebilen şeker yükselmesi kadar, düşük şekere de dikkat etmeleri gerekir. Şeker düşüklüğü beyin hasarına yol açabilir.

Şeker hastalarının yanlış ya da aşırı insülin ya da şekeri düşürücü ilaç almaları, normalde çok uzun süren açlık insülin salgılayan tümörlerin (Ensülinoma) olması durumunda kandaki şeker miktarı düşer. Hasta şuurunu kaybetmişse, damardan glikoz çözeltisi ya da glukojen hormonu verilir.

Kan şekeri seviyesi; diyet, beden hareketleri veya ağızdan alınan diabet ilaçları ve insülin iğneleri ile ayarlanabilmektedir. Buna göre şeker hastasının diyet tedavisine uyması gereklidir.

Özellikte kan şekerini yükseltmede en etkin oran karbonhidrat İçeren besinler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

1-Kan şekerini hiç ya da çok az yükselten karbonhidrat içeren besinler;

2-Kan şekerini birdenbire yükselten karbonhidrat içeren besinler;

3-Kan şekerini önemli derecede yükselten karbonhidrat içeren besinler;

Şeker hastası şişmansa zayıflayıp, normal kilosuna inmelidir. Normal kilo kişinin cm olarak boyundan 100 çıkararak hesaplanabilir. Yani;

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.