Diyabet Şeker Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri ?

Tüm dünyada birçok ülkede bulunan ölüme neden olan hastalıklar listesinde diyabet beşinci sırada yer almaktadır. Yetişkin diyabetli olan hastalarda diyabetli olmayan yaşıtlarına oranla kardiyovasküler olay riski 2 ile 4 kat daha yüksektir.

Diyabet hastalığı insan yaşam süresini 6 ile 10 yıl arasında kısıtlamaktadır.

Birçok ülkede ölüme neden olan hastalıklar içinde diyabet altıncı sırada bulunuyor. Yetişkin diyabetlilerde, diyabetli olmayan yaşıtlarına kıyasla kardiyovasküler olay birkaç kat daha yüksek çıkar. Tüm dünyada diyaliz uygulanan olgular ile 65 yaş altı körlük ve travma dışı ayak kesilmesinin en yaygın nedeni diyabettir.

En son yapılan klinik deneyler ve gözlemsel epidemiyolojik çalışmalar, enerji ve yağ alımının azaltılması, perhiz ile verilen kilolar ve düzenli fiziksel aktiviteyi kapsayan yaşam tarzı değişikliklerinin insülin duyarlılığının düzelmesinde ve diyabet riskinin azalmasındaki etkisini kanıtlamaktadır.

Şeker hastalığının insan ve topluma zararını azaltmak için hastalığın olabildiğince erken dönemde tanınması ve uygun şekilde tedavi edilmesi kaçınılmazdır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.