Diyabet Şeker Hastalığı Nedir ?

Diyabet şeker hastalığı sebepleri belirtileri nelerdir. Şeker hastalıkları sorunları ve insülin yetersizlikleri.

Halkımızda  sık rastlanılan şeker hastalığını kontrol altında tutmak için kan şekerinin belli aralıklarla düzenli olarak ölçtürülmesi gerekmektedir. Şeker hastalarının aksatmadan kan şekerlerini ölçtürmesi gerekir. Çünkü diyabet çok tehlikeli bir hastalık olmasına rağmen kontrol altında tutulabilir.

Diyabet, birçok kişinin öcü olarak gördüğü ve korktuğu bir hastalıktır, ama sanılanın aksine düzenli bir diyet programı ve sıkı bir kan şekeri kontrolüyle diyabet ve diyabetin sebebiyet verdiği birtakım komplikasyonlardan az etkilenmek mümkündür.

Açlık kan şekerinin en az iki ölçümde 126 mg’dan fazla olması durumunda, günün herhangi bir saatinde ölçülen kan şekerinin en az iki ölçümde 200 mg/dl‘nin üstünde olması ve oral glukoz tolerans testinde ikinci saat değerinin 200 mg/dl’nin üstünde olması halinde diyabet teşhisi konulmaktadır.

Diyabet tedavisi üç aşamadan oluşmaktadır;

Günlük kalori ihtiyacının yüzde 35’i yağ, yüzde 50’si karbonhidrat, yüzde 15’i proteinden karşılanmalı. Çay şekeri ve bundan yapılan yiyecek maddeleri kullanılmamalı, bunun yerine tatlandırıcılar kullanılmalıdır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.