Çocuklarda Diyabet Şeker Hastalığı Belirtileri !

Çocukluktan itibaren Tip 1 diyabete yakalanan pekçok kişi var. ABD kadar olmasa da ülkemizde de yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam nedeniyle Tip 2 diyabete yakalanan çocuk ve genç sayısı da yükselişte.

Dünyada gençlerin yaklaşık % 90’ı Tip ı diyabetten şikayetçi ve bu ülkeden ülkeye değişen sayılarda.

Teknoloji ne güzel; gün geçtikçe ilerliyor, bize rengarenk, süslü püslü yeni arkadaşlar, filmler, diziler. oyunlar sunuyor. Ellerimizde modern telefonlarımız, çeşitli tablet bilgisayarlarımız, önümüzde tv ekranları doğadan, gerçek dünyadan kopuk bir yaşam sürüyoruz.

Bu teknolojinin mucidi olan bizler, insanoğlu adeta kendi kişisel gelişimine kulaklarını tıkamış, gözleri ekrana bakar halde. Bu dondurulmuş sahneler, özellikle de çocukları ve gençleri etkiliyor. Tüm bunlara sağlıksız beslenme de eklenince hareketsiz yaşamın kahramanları çocuklar sanal dünyada yeri olmayan hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Türkiye’ de çocukların üçte biri yetişkin yaşa gelmeden Tip 2 diyabet ve/veya obezite riski taşıyor. Tip 2 diyabetin bu yaşlarda görülme nedenlerinin başında hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme geliyor.Sadece bize özgü de değil elbet; mesela araştırmalar, ABD’de 2000 doğumlu çocuk¬ların üçte birinin hayatları boyunca diyabet riski taşıyacaklarını ve belki diyabetli olacaklarını gösteriyor.

Türkiye gerçeği de çok parlak değil; .6-16 yaş arası çocuklarda obezite oranı son 8 yılda %5’ten % 10’a çıktı. Okul çağında bilinen 20 bin diyabetli çocuk var.

2010 yılında okullarda uygulamaya konan eğitim programlarıyla henüz yolun başlangıcında, pek çok eksiği var ama yinede çocuklardan öğretmenlere, hemşirelerden ailelere, bilinç ve farkındalık eğitimleri devam ediyor. Bu sayede örneğin, Tip 1 diyabetli çocuklar artık suulto şeker kontrollerini yapabiliyor (henüz bazı okullarda), şeker düşmelerine karşı önlemlerini alabiliyor, ara öğün zorunluluğu bir şımarıklık olarak görülmüyor.

Ve henüz tam o bilinç oluşmasa da yavaş yavaş ilerleyen eğitim programlarıyla bunun dünyanın sonu olmadığını, dışlanmaları gerekmediğini sınıf arkadaşları da öğreniyor. Bu farkındalık çalışması sayesinde diyabeti öğrenen öğretmenler, pek çok çocuğun erken diyabet teşhisinin konmasını da sağlamış durumdalar.

Bir kişinin, bir çocuğun ya da bir gencin Tip 2 diyabetli olmasına yol açan çeşitli nedenler, faktörler bulunuyor. Genetik ve etnik eğilimleri, unsurları değiştiremeyiz ama mesela hareketsizliği ve besin değeri olmayan yüksek kalorili yiyecekleri hayatımızdan çıkarabiliriz. Yani basit bir farkındalık ve dönüşümle diyabet riskimizi ortadan kaldırabiliriz.

Özellikle okullarda öğretmenlerin de bu konuda dikkatli olması, bilinçlenmesi, bu eğilimleri taşıyan çocuklara farklı davranarak algılarını değiştirmeye çalışması, hayatlarında yeni pencereler açması mümkün.

Kısa süre önce başlayan farkındalık çalışmaları hemen olmasa da uzun vadede dönüşüm yaratacak şüphesiz. Bu arada aileler de mesela grup sporları, bireysel sporlar, keşif yürüyüşleri gibi etkinliklerle çocukları ekran, oyun karşısından uzaklaştırmaya çalışırlarsa, beslenmelerine dikkat ederlerse yolun sorun oluşturan yarısı aşılmış olacak.

Genetik eğilimlerin etkili olduğu söyleniyor ama ailelerinde diyabetli bulunmayan pek çok Tip 1 diyabetli çocuk var. Yani, esas neden henüz tam olarak bilinmiyor.

Ayrıca oyunlarla, internetle ekran başında geçireceği saatleri günde bir ya da iki saatle sınırlarsanız daha hareketli bir yaşamı olur.

Çocukların küçük yaştan buna alışması ömrü boyunca sürdürmesine, daha olumlu, neşeli olmalarına yol açıyor. Birlikte yürüyüş yapar, bisiklete binme ya da basketbol – voleybol gibi sporlarla uğraşırsanız siz de hem sağlıklı yaşamış hem de birlikte güzel vakit geçirmiş olursunuz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.