Diğer Psikiyatrik Hastalıklar

doktor oneri

Psikosomatik Bozukluklar

Bedende yapısal bir değişiklik ya da işlev bozukluğu gösteren ve ortaya çıkışında ya da alevlenme döneminde psikojenik etkenlerin rol oynadığı bedensel (somatik) rahatsızlıklardır. Migren, mide ülseri, ülseratif kolit, irritable kolon, astım, hipertansiyonun bazı türleri, ürtiker, eklem ağrıları, adet düzensizlikleri, infertilite bu rahatsızlıklardan bazılarıdır. Tedavisinde hastalığın özgül tedavisi yanısıra psikiyatrik ilaç tedavisi ve psikoterapi kullanılabilir.

Uyku Bozuklukları

Uyku iki türlü bozulur. Ya süresi, miktarı zamanlamasında bozukluk olur ya da uyku kalitesinde, derinliğinde bir anormallik olur. İlk durumda uykusuzluk yani uykuya dalamama, erken uyanma, uykunun bölünmesi, aşırı uyuma, uyku uyanıklık düzeninin bozulması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Aşırı uyuma durumunda narkolepsi (gündüzleri geliveren uyku nöbetleri) ile uyku apne sendromu (uykuda solunumun kısa sürelerce durması) özgül tedavi gerektirebilen bir durumdur. Kabuslar, uykuda korkma, uyurgezerlik, bruksizm (çene kasılması) ise uykunun kalitesindeki bir bozulmadan kaynaklanır. Tedavi tabloyu ortaya çıkaran nedene yönelik yapılır.

Dürtü Kontrol Bozuklukları

Dürtülerden kaynaklanan, kişiye ve çevresine zarar verdiği bilindiği halde kolay önüne geçilemeyen davranışların görüldüğü rahatsızlıklardır. Trikotillomani (aşırı saç, tüy yolma), piromani (yangın çıkarma), kleptomani (gerekmediği halde eşya çalma), kumar oynama, takıntılı alışveriş yapma gibi yineleyici davranışlar olabildiği gibi, yineleyici öfke patlamaları gibi öfke kontrolünün olmadığı durumlar da bu gruptadır.
Dürtü kontrol bozuklukları bazı durumlarda bağımlılığa ya da kompulsiyonlara benzer ve tedavide bu göz önünde tutularak ele alınması gerekir. Tedavide dürtü kontrolünü sağlayan ilaçlar ve psikoterapi kullanılır.

Uyum Bozuklukları

Kişinin taşınma, sosyal statü değiştirme, göç, yakınların kaybı gibi her zamankinden farklı ve yeni bir durumla karşılaşıldığında yeni duruma uyum sağlayamaması nedeniyle ortaya çıkan kısa süreli duygulanım bozukluklarıdır. Depresif ya da bunaltılı tipte olabilir. Uyku bozukluğu, ağlamalar, huzursuzluk, kaygı ve davranış sorunları görülebilir. Kendiliğinde düzelebilir, tedavi gerektiğinde antidepresan ya da hafif kaygı giderici ilaçlar kullanılabilir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.