Vajinoplasti

doktor oneri
vajinal akıntılar

Doğal görünüm ve normal fonksiyonunu kaybetmiş vajina (doğum kanalı) ve vajen girişinin cerrahi olarak eski haline döndürülmesidir.

Özellikle zor doğum ve çok doğum yapan bayanlarda, doğum sırasında yapılan doğum kesisinin anormal iyileşmesi ile sonuçlanan hastalarda daha sık görülür. Hastalar ilişki sırasında ağrı, vajinanın genişlemesine bağlı olarak kalitesiz cinsel yaşam şikayetleri ile müracaat ederler. Fakat ataerkil toplum özelliğinden dolayı kadınlarımız bu tür şikayetlerini dile getirmemekte, bunun doğum yapan kadınların doğal bir durumu olduğu, düzeltilemez ya da böyle bir düzeltmenin çevresinde normal karşılanmayacağı düşüncesi ağır basar. Yalnızca idrar kaçırma, gaz, gaita tutamama şikayeti var ise doktora müracaat etmektedirler.

vajinal akıntılarVajinoplasti kimlere yapılmalıdır?

Vajina ve perinenin yapı ve fonksiyonlarında doğum yapmadan önceki haline göre memnuniyetsizlik hali olan her kadının bu operasyonu yaptırma hakkı vardır. Nasıl ki bir kadının burun yapısındaki doğuştan veya sonradan oluşmuş görünüm ve nefes almayı etkileyen bozukluğu düzelttirmesi doğal ise, cinsel yaşamını, aile hayatını etkileyecek vajinal bozukluğu düzelttirmesi de o kadar doğaldır. Operasyonun gerekliliğini belirleyecek tek kişi kadının kendisidir. Eşler de bu kararda yönlendirici olabilir. Operasyon sırasında vajinanın ön ve arka duvar sarkma operasyonları, rahim sarkması var ise vajinal yoldan rahim alınması operasyonu da birlikte yapılabilir.

Operasyon nasıl yapılır?

Operasyonda vajina girişi ve vajina 1/3 dışa yakın kısmının üzerindeki mukozal doku kaldırılarak, vajinanın ve anüsün istemli daralmasını sağlayan kaslar yaklaştırılır. Daha yüzeydeki destek dokuları tamir edilir. Son olarak vajen fazlalıkları kesilip mukozası kapatılır.

Operasyona bağlı yan etkiler görülür mü?

Cerrahinin genel komplikasyonlarına ek olarak ilişkide ağrı duyma, cinsel ilişkide ağrı veya ilişkiye girememe sorunları ortaya çıkabilir. Bu operasyondan sonra tekrar vajinal doğum yapılırsa yapılan düzeltme bozulacaktır.

Operasyon süresi ne kadardır?

Operasyonun süresi yaklaşık 30 dakikadır. Hasta aynı gün içinde evine gidebilir ve günlük işlerine devam edebilir. Çalışma hayatına 1 hafta, cinsel aktivitesine 45 gün ara vermesi gerekmektedir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.