Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Young couple having sex in bed

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınıp kalınmayacağı merak edilen konuların en başında geliyor. Bu zarın bozulmadan hamile kalanları duyuyoruz. Kızlık zarının bozulmadan hamile kalınabildiğini öncelikle kızlık zarı hakkında bilgi vererek açıklamakta fayda var.

Kızlık Zarı

Kızlık zarı, aslında ince bir zar gibi değil, mukoza yapısında esnek ve ağ şeklinde bir yapıdır. Rahim ile vajina girişi arasında bariyer görevi gördüğü düşünülse de aslında bu bariyer görevi belki de sadece mikroplar içindir. Bunun dışında başka bir görevi olduğuna inanılmıyor ancak sosyo kültürel açıdan bazı toplumlarda oldukça fazla önemsenmekte ve kişinin namusuyla bir tutulmaktadır.

Kızlık-ZarıKızlık zarı doğumdan itibaren vardır ve bazı kişilerde o kadar hassastır ki dışardan vajina bölgesine künt travmalarla bile hasar görür. Diğer taraftan bazı kişilerde o kadar esnektir ki doğuma kadar girdiği pek çok cinsel ilişki neticesinde dahil yırtılmayabilir. Bu nedenledir ki kızlık zarının namusla bir tutulması ciddi problemlere neden olabilmektedir. İlk geceden sonra yırtılmayan (dolayısıyla kanamayan) zar sanki daha önceden yırtıldığı izlenimini uyandırarak kişiyi namusu yönünden zan altına sokmakta ve istenmeyen durumlara neden olmaktadır.

Kızlık Zarı Bozulmadan…

Kızlık zarının yırtılmaması bir kenarda dursun, çarpık gelişen toplumlarda, sırf bu namus meselesi yüzünden ileride sorun çıkmaması için henüz sevgili olanlar arasında yaşanan cinsel ilişkilerde riske girmemek adına cinsel organların birbirine sürtünmesi şekliyle zevk alınmaya çalışılmaktadır. Burada birbirine temas eden organlardan salınan sıvıların da bir biriyle temas ettiğini erkeklik organından çıkan sıvı içindeki spermlerin kadın vajinal sıvısı içinde canlı kalarak kadın cinsel organından geçip rahme ilerleyebileceği ihtimalinin olduğunu göz önünde bulundurmalıyız.

Sadece rahim ile vajina arasındaki sınırı belirleyen tam olarak bir bariyer oluşturmayan kızlık zarının bireyler arasındaki bu sıvıların geçişini önleyebileceğini düşünemeyiz. Adet dönemlerinde kanın dışarı akmasını sağlayan bu zar elbette organlardan salınan sıvıların iki yönlü geçişine de müsade edecektir.

Sevgililerin cinsel ilişki saymadıkları için korunmadan yaşadıkları bu ilişki neticesinde çok düşük bir ihtimalde olsa erkek zevk suyu ile salınan spermler kadın vajinasından kayarak vücut sıcaklığında canlı şekilde kızlık zarını geçip en doğal hareketi olan rahme doğru hızla hareket edecektir. Bu ilişkinin doğal sonucu olarak da sperm yumurtayla buluştuğu anda onu döllemek isteyecektir.

Hamile kalma ihtimali…

Tüm bu serüven aslında çok düşük bir ihtimalmiş gibi görünse bile yaşanılan ilişkinin sıklığı ve organların birbiriyle temas süresi bu ihtimali arttırmaktadır. Cinsel ilişkide bulunulan gün, her iki tarafın üretkenliğinin genetik olarak yüksek olması, korunmamaları kızlık zarının bozulmasına müsade edilmeyen tam bir cinsel ilişki olmamasına rağmen kızın hamile kalma ihtimalini arttırmaktadır.

Sürtünme yoluyla yaşanılan ilişki her ne kadar kızlık zarına zarar vermese de bir cinsel ilişki olarak kabul edilmeli. Hamile kalma riskinden önce tam olarak tanımadığınız sevgilinizden bulaşması muhtemel cinsel yolla bulaşan hastalıklar için mutlaka korunma önlemlerinizi almalısınız. Çok eşlilik, tanımadan güvenmeden birliktelik yaşamanın hayatınızın geri kalanında sizi sıkıntıya sürükleyeceğini unutmamalısınız. Evlilik dışı cinsel ilişkilerin sosyal olduğu kadar sağlık yönünden de sizi etkileyebileceği ve geri dönüşü olmayan bulaşıcı rahatsızlıklara neden olabileceği aklınızın bir köşesinde bulunmalıdır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.