Doğum Kontrolü

Erkekler İçin:

Prezervatif

Cinsel ilişki sırasında penise takılan bir latex (kauçuk) kılıftır. Cinsel ilişki sonunda boşalma ile sperm, prezervatifin ucunda birikir ve spermin vajinaya girmesi engellenmiş olur. Spermisitler ile birlikte kullanılması, prezervatifin etkinliğini arttırır. Her prezervatif sadece bir kez kullanılmalıdır. Prezervatif, istenmeyen gebelikleri engelleyen ve yan etkisi olmayan tek doğum kontrol yöntemidir. Prezervatif aynı zamanda AIDS, hepatit gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların partnere geçişini de engeller.

Dışarı Boşalma (Geri Çekilme)

Cinsel ilişki sırasında erkeğin cinsel organının, boşalmadan önce vajinadan çıkartılıp, kadın genital bölgesinin dışına boşalması durumudur. Sıklıkla kullanılan ve halk arasında “geri çekme” olarak bilinen bu yöntem güvenilir bir doğum kontrol yöntemi değildir; çünkü erkeğin cinsel organından boşalma öncesi gelen sıvılarda da gebeliğe neden olacak miktarda sperm bulunur. Dolayısıyla, bu yöntem çiftlerde gebelik endişesi yaratır ve cinsel ilişki esnasında konsantrasyonun bozulmasına sebep olur.

Kısırlaştırma (Vazektomi)

Erkeğin kısırlaştırılması işleminde, uzun süreli korunma gerçekleşir. Bu yöntem geri dönüşü olmayan bir seçenektir ve uygulama sonucu bir daha çocuk sahibi olunamaz. Üzerinde düşünülmeden uygulanmaması gereken ciddi bir yöntemdir.

Kadınlar İçin:

Takvim Yöntemi (Periodic Abstinence)

Kadının bir menstrüasyon periyodu 30 gün olarak kabul edilirse, yumurtlama adet döneminin başlangıcından 16-18 gün sonradır. Buna göre adetin başladığı gün birinci gün olursa, adetin başlangıcından sonraki 14. ile 21. gün arası döllenme için en riskli dönemi oluşturmaktadır. Takvim yöntemine göre, yumurtlamanın gerçekleştiği bu dönemde cinsel ilişkiden kaçınmak yeterli bir önlemdir. Ancak, gebelik riskinin ne kadar süreceği asla tam olarak bilinemez. Bu sebeple takvim yöntemi, hiçbir zaman güvenli bir yöntem olarak kabul edilmemektedir. Takvim günlerine göre ilişkiyi düzenleyen çiftlerin hamile kalma olasılığı yüksektir.

Doğum Kontrol Hapları (Tabletler)

Her gün alınması gereken doğum kontrol hapları, yüksek oranda hormon içerirler. Düzenli alınması durumunda kullanımı kolaydır ve etkinliği yüksektir. Ancak içerdiği hormon sebebiyle oluşabilecek yan etkiler tartışılmaktadır.

Diafram

Diyafram rahim ağzını örten, kenarları daha sert ve kauçuk bir araçtır. Spermisit jel ya da krem ile birlikte kullanılır. Spermisit, diyafram tarafından fiziksel olarak engellenmeyen spermleri etkisiz hale getiren bir maddedir.

Kadın Prezervatifi

Kadının genital bölgesini kapatması dolayısıyla, hastalıklara karşı da bir tür önlem niteliğinde olan kadın prezervatifi, çok yaygın bir korunma yöntemi değildir.

Norplant

Belirli süre istenmeyen gebelik amacına hizmet eden bu yöntem, cerrahi bir operasyon ile takılır. Ancak ülkemizde pek tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Kısırlaştırma (Tüplerin Bağlanması)

Geri dönüşü olmayan bu uygulamadan sonra, eşler isteseler de çocuk sahibi olamazlar. Üzerinde düşünülmeden uygulanmaması gereken ciddi bir yöntemdir.

Spermisit

Vajinal spermisitler, spermlerin servikse ulaşmadan etkisiz hale getirilmeleri için vajinaya konur. Spermisitler köpük, tablet veya krem şeklindedir. Diğer doğum kontrol yöntemlerine göre etkinliği daha azdır. Etkinliğini artırmak için prezervatif veya diyafram ile birlikte kullanılmalıdır.

Vajinal Yıkama

Bazı kadınlar, cinsel ilişkiden hemen sonra vajinayı su ile yıkamanın gebeliği önlediğine inanır. Bu yöntemin hiçbir dayanağı yoktur ve doğum kontrol yöntemi olarak tamamen etkisizdir. Çünkü spermler, birkaç saniye içinde dahi rahim kanalına ulaşabilirler.

Ertesi Gün Hapı

Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir. Korunmadan girilen cinsel ilişkiden sonra, 72 saat içinde kullanılması gereken bu hap, östrojen ve progesteron hormonları içerir. Cinsel ilişki sonrası, spermin yumurtaya ulaşmasını, yani döllenmeyi önler. Eğer sperm yumurtayla birleşmişse, bu birleşimin rahim içinde tutunmasına engel olur. Ertesi gün hapı, çok mecbur kalınan durumlar dışında kullanılmamalıdır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.