Burun Düşmesi

doktor oneri

Burun düşmesi halk arasında bilindiği şekli, burun estetiği ameliyatından bir süre sonra kalkık olan burun ucunun aşağı doğru inmesi olarak açıklanabilir. Burun düşmesi bazen de burun ameliyatı sonrasında oluşan ödemin geçmesi ile burun ucunun biraz aşağı inmesidir. Eğer ameliyat doğru yapıldıysa genellikle burun düşmesi olmaması gerekir.

Burun düşmesi, tıbbi olarak ya da estetik cerrahide teknik olarak burun düşmesi tamamen farklı bir durumdur. Burun ucu içinde iki adet kanat kıkırdağı (alar kartilaj) bulunur. Burun kanatlarında burun ucunun ortasına doğru uzanan bu iki kıkırdak burun deiliklerini ortada ikiye ayıran kolumella denilen kısım içinde aşağı doğu uzanırlar. Yani kanat kıkırdakları dış ayak ve iç ayak olmak üzere iki kısımdan oluşurlar. Bu iki ayak bağlantı noktasında kıkırdak daralır ve iç ayaklar birbirne yaslanarak aşağı doğru kolumella içinde uzanırlar. İşte burun estetiği ameliyatı sırasında kanat kıkırdaklarının iki ayaklarının bağlantı kısmı kesilirse ya da ayrılırsa burun ucu çatısı düşer. Tıbbi anlamda buna burun düşmesi denir. Başka bir deyişle burun ucunu dik tutan iç ayakların dış ayaklarla bağlantısı kesilinde burun kanatlarının ortadan desteği kalmaz ve burun ucu kanatları ile birlikte aşağı iner.

Burun estetiği ameliyatı sırasında burun ucu kolumella ve kanat kıkırdaklarının iç ayakları burun orta bölmesini oluşturan septumdan tamamen ayrılır. Burun ucu kaldırılacaksa, septum ön kenarından gerekli kıkırdak ve mukoza kesilerek çıkarılır. Bu çıkarma oranı burun ucunun nekadar kaldırılacağını belirler. İşte bu noktada burun ucu ne kadar kaldırılacaksa, kıkırdak ve mukozanın o kadar ölçüde kesilmesi gerekir. Başka bir deyişle burun ucu kaldırma oranı milimetrik olarak ayarlanır. Ameliyat bitiminde burun ucu kanat kıkırdaklarının iç ayakları septum kıkırdağına dikilir.  İşte burun düşmesi olayını etkileyen ana faktör bu konulan dikişlerdir. Tabii ameliyatın çok daha fazla ayrıntıları vardır.

Özet olarak burun düşmesi olayının önlenmesi için teknik olarak çok hassas püf noktaları mevcuttur. Bu noktalar çok fazla sayıda ameliyat yapılarak tecrübe ile öğrenilebilir.

Prof. Dr. Kutlu Sevin
Estetik Plastik Cerrahi
Ankara Üniversitesi
Ankara Tıp Fakültesi

www.estetiks.comsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.