Radyoiyot Tedavisi

Radyoiyot, iyodun radyoaktif şeklidir ve etrafa radyasyon yaymaktadır. Halk arasında ATOM olarak da bilinmektedir.

Ağız yolundan kapsül ya da sıvı olarak verilen radyoiyot, sindirim sisteminden emilerek tiroid bezi (guatr) hücrelerinde toplanır ve yaydığı radyasyon tiroid hücrelerinin büyümesini ve faaliyetini durdurur. Aşırı çalışan tiroid bezinin fonksiyonu normale döner veya istenmeyen tiroid dokuları, kanserli tiroid dokuları ile bunların vücuttaki yayılımları yok olur.

Radyoiyot’un tedavi ettiği hastalıklar:

 • Tiroid bezinin bazı kanserlerinde.
 • Tiroid bezinin fazla çalıştığı ve kanda tiroid bezi hormonu yüksekliğine neden olan guatr hastalıklarında,

Radyoiyod tedavisinin yan etkileri

Radyoiyot tedavisi tiroid bezi (guatr ve tiroid bezi kanserlerinin) hastalıklarının tedavisinde 1940’lı yıllardan beri başarıyla uygulanmaktadır.
Tedavi sırasında önemli yan etkiler görülmeyecek, saçlarınız dökülmeyecek, kısırlık oluşmayacaktır.
Bazı hastalarda geçici bulantı, nadiren kusma ile tükürük bezlerinde hassasiyet, şişme ve ileride tükürük azalması görülebilir.

İki gün süre ile

 • bol su içilmesi,
 • sakız çiğnenmesi ve
 • limon-portakal yenmesi ile bu yan etki görülme sıklığı azalır.

Verilen radyoiyot miktarı ve hastanede yatmak

Radyoiyot dozu, tiroid hastalığının özelliğine göre değişir. Bazı hastalarda düşük doz, bazı hastalarda yüksek doz verilebilir.

 • Düşük doz verilecekse hastanın hastanede yatması gerekmez, tedaviden sonra evine gidebilir.
 • Eğer doz yüksek olursa, çevresine radyasyon yaymaması için hastanede radyoiyot tedavisi için hazırlanmış özel odada yatması gerekir. Bu dozun miktarı kanunen belirlenmiştir. Hastanede kalış süresi; uygulanan doza ve günlük ölçümlerle vücutta saptanan radyasyona göre 3 gün ile 1 hafta arasında değişebilir. Tiroid hastalığının özelliğine göre hastaya bir defadan fazla I-131 tedavisi uygulanması gerekebilir.

Radyoiyot vücuttan nasıl ve ne kadar sürede atılır?

Ağız yoluyla alınan iyodun önemli bir kısmı tiroid bezi tarafından tutulur. Vücudun diğer kısımlarında tutulan iyod az miktardadır ve dokulara herhangi bir zararı yoktur. Radyoiyot; vücuttan çoğunlukla idrar yolu ile, bir kısmı ise tükürük, ter ve dışkı ile atılır. Aldığınız doza göre 10 gün ila 1 ay arasında vücudunuzda radyasyon kalmaz. Vücutta kalış süresi; düşük dozlarda daha kısa, yüksek dozlarda daha uzundur.

Radyoiyot tedavisinden önce hangi yiyecek ve içeceğe dikkat edilmelidir?

İçerisinde iyot bulunan tüm yiyecek-içecek ve ilaçlar radyoiyot tedavisinden önce kesilmelidir.

Tedaviden önce kullanılması yasak olan ilaçlar ve tedaviden önce kesilmesi gereken süreleri:

 • Tiroid hormon ilaçları (Levotiron veya Tefor = 4-6 hafta önce, Tiromel = 2 hafta önce),
 • Guatr tedavisinde kullanılan ilaçlar (Propycil veya Thyromazol = 3 gün önce),
 • İyot içeren öksürük şurupları – ekspektoranlar = 2 – 3 hafta önce,
 • İyot içeren multivitamin haplar = 1 hafta önce,
 • Tentürdiyod gibi cilt preparatları = 2 – 3 hafta önce,
 • Lugol solüsyonu, potasyum iyodid solüsyonu (SSKI), saç boyaları = 2 – 3 hafta önce,
 • Röntgen filmi çekiminde kullanılan iyotlu radyografik kontrast maddeler = 1 ay önce
 • Amidarone = 3 – 6 ay veya daha fazla

Tedaviden 7-10 gün önce yenmesi sakıncalı yiyecekler:

 • İyotlu tuz, kaya tuzu, deniz ürünleri, içinde iyot olan veya iyotlu tuz kullanılarak hazırlanmış konserveler, hazır yiyecekler, çay, hazır kahve, süt-süt ürünleri, yoğurt, peynir, yumurta, dondurma, çikolata.

Radyoiyot nasıl içilir ve içerken nelere dikkat edilmelidir?

 1. Radyoiyot, sıvı halde bir bardak su içinde veya kapsül olarak bir Nükleer Tıp uzmanı tarafından hastaya içirilir. İçerken, bir damla sıvının bile yere veya üzerinize dökülmemesi için özen göstermeniz gerekmektedir. İçmeden önce takma dişleriniz varsa çıkarılmalı ve birkaç saat takılmamalıdır.
 2. Tedavi öncesi 3-4 saat hiçbirşey yenmemeli ve içilmemelidir.
 3. Eğer bulantınız olursa ve radyoiyotu içtikten sonra kusarsanız hemen hekiminize haber veriniz

Nelere dikkat edilmeli

 1. Hasta, radyoiyotu içtikten sonra 2 saat hiçbirşey yememeli ve içmemelidir.
 2. Bol miktarda su veya meyva suyu içilmelidir, sulu yiyecekler tercih edilmelidir. İlk yemeğinizi hafif bir kahvaltı şeklinde yiyiniz.
 3. Tükrük bezinde radyoiyot birikmemesi için iki gün sakız veya limon dilimleri çiğnenmelidir.
 4. Sık sık tuvalete giderek idrarda biriken radyoiyot atılmalıdır. Tuvalet sonrası eller bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Tuvaleti kullandıktan sonra en az 3 kez sifon çekilmeli ve tuvalet bol su ile yıkanmalıdır.
 5. Her gün, duş şeklinde yıkanılmalı, yıkandıktan sonra banyo temizlenmeli, çamaşır değiştirilmeli, çamaşırlar ayrı yıkanmalıdır.

Almış olduğunuz radyoiyot tedavisinden dolayı yakınınızda bulunan kişiler hem vücudunuzdaki maddenin sebep olacağı dış ışınlamadan hem de vücudunuzdaki maddenin idrar, ter, tükrük gibi vücut sıvılarınızla atılması sırasında oluşabilecek bulaşmalardan radyasyonun etkilerine maruz kalabilirler. Çevrenizdeki insanların gereksiz radyasyon ışınlanması olasılığını önlemek sizin aşağıdaki önerilere özenle dikkat etmenize bağlı olup, bunun için;

 • Hastanede yatışınız sırasında ziyaretçilerin odanıza girmesi tavsiye edilmemektedir.
 • Radyoaktif maddelerin bulaşma olasılığına karşı temizlik kurallarına dikkat edin,
 • Tedaviden sonra 1 hafta süreyle çevrenizdeki insanlarla uzun süre birarada ve yakın temasta bulunmaktan kaçının, bu sürede aranızda 1 metre mesafe bulunması yeterlidir.
 • Tedaviden sonra bir hafta süreyle yatak odasında yalnız uyunmalıdır. (Evliyseniz 1 hafta süreyle eşinizle aynı yatağı paylaşmayın).
 • Özellikle bebeklere, küçük çocuklara ve hamilelere 2 metreden yakın ve uzun süre birlikte olunmamalı, yakın temastan kaçınılmalıdır (bebek ve çocuklara sarılmamalı, kucağa alınmamalı, yemek yedirilmemeli, öpmemeli).
 • Hastaneden ayrılırken kesinlikle toplu taşım araçlarına binmeyiniz, taksi veya özel aracınızla seyahat ediniz,
 • Hastaneden ayrılırken hekiminiz tarafından reçete verilmişse önerildiği şekilde kullanınız, tiroid hastalığınızla ilgili ilaçlar radyoiyot tedavisinden 48 saat sonra alınmaya başlanmalıdır.

Radyoiyot tedavisi kimlere uygulanmaz?

 • Hamilelere kesinlikle uygulanmaz !!!

Tedavi öncesi hastanın hamilelik kuşkusu varsa bu durumu radyoiyot tedavisini verecek olan doktora mutlaka bildirmesi gerekmektedir. Hamile olunmadığından gebelik testi yaptırarak emin olunmalıdır ve tedavi sonrasında en az 1 yıl hamile kalınmamalıdır.

 • Süt emziren annelere ancak emzirmeyi kestikten sonra radyoiyot tedavisi uygulanabilir.
 • İyot içeren ilaçları kullanan veya iyotlu maddelerle film çekilmiş hastalara da radyoiyot tedavisi uygulanmaz.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı
RADYOİYOT (İYOT-131) TEDAVİSİ ALACAK HİPERTİROİDİLİ HASTALAR İÇİN
TEDAVİ ÖNCESİ VE SONRASI BİLGİLENDİRME FORMU’ndan alınmıştır…

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.